Senat za ustawą umożliwiającą m.in. umarzanie drobnych należności wobec budżetu
Możliwość uzyskania informacji o przebiegu audytu w spółce oraz możliwość umorzenia należności na rzecz budżetu, jeśli będzie za tym przemawiał np. "ważny interes publiczny" - zakłada nowelizacja ustawy o finansach publicznych, którą bez poprawek zaakceptował w piątek Senat.
Senatorowie jednogłośnie poparli nowelę, która pierwotnie była kompilacją dwóch projektów - senackiego i rządowego.
Ustawa wprowadza m.in. możliwość umarzania w określonych warunkach należności budżetowych lub ich rozkładania na raty. Zakłada np., że należności budżetowe mogą być umarzane zarówno z urzędu, jak i na wniosek dłużnika. W myśl tych rozwiązań Skarb Państwa będzie mógł zrezygnować z dochodzenia należności budżetowych, jeżeli zajdzie "ważny interes dłużnika lub interes publiczny". Będzie to możliwe także wtedy, gdy należności budżetowe będą niskie, np. nieprzekraczające 100 zł.
Dostosowuje też zapisy ustawy o finansach publicznych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2015 roku. Wyrok ten stwierdzał, że ustawa o finansach publicznych zawiera zapisy niezgodne z ustawą zasadniczą, mogące uniemożliwiać dostęp, w trybie informacji publicznej, do pełnych wyników audytu w spółce. Nowela skreśla ten zapis z ustawy o finansach.