Serinus weźmie pod uwagę nowe zarządzenia rządu Ukrainy i NBU w budżecie na 2015
Warszawa, 04.12.2014 (ISBnews) - Serinus bierz pod uwagę nowe zarządzenia wprowadzane przez ukraiński rząd i Narodowy Bank Ukrainyprzy ustalaniu budżetu nakładów inwestycyjnych na rok 2015, podała spółka.
04.12.2014 13:51
Pod koniec września br. zarząd Narodowego Banku Ukrainy (NBU) podjął uchwałę, zakazującą przeprowadzania szeregu rodzajów transakcji wymiany walut w okresie do 2 grudnia 2014 r., co m. in. odnosi się do zdolności spółek do wypłacania dywidend zagranicznym akcjonariuszom. Obecnie NBU podjął uchwałę, wchodzącą w życie 3 grudnia, która te ograniczenia - po wprowadzeniu nieznacznych modyfikacji - przedłuża o kolejne trzy miesiące, do 3 marca 2015 r.
"Zakaz będzie ograniczał możliwości Serinusa w przekazywaniu kapitału na potrzeby różnych projektów spółki w Tunezji i Rumunii. Spółka przeprowadza analizę szeregu alternatywnych sposobów finansowania, aby zapewnić niezakłócony przebieg realizacji obecnego programu nakładów inwestycyjnych. Po dokonaniu wyboru i zakończeniu uzgodnień spółka przekaże stosowną informację" - czytamy w komunikacie.
Ukraiński rząd wydał w listopadzie br. rozporządzenie wprowadzające dla 90 największych odbiorców gazu na Ukrainie (tzw. lista Naftogazu) obowiązek nabywania gazu od państwowej spółki Naftogaz w okresie od 1 grudnia 2014 r. do końca lutego 2015 r.
Serinus podkreśla, że KUB-Gas LLC - jego spółka pośrednio zależna (70% udziałów) - jest właścicielem i operatorem koncesji ukraińskich Serinusa i obecnie prowadzi sprzedaż swojej produkcji przez lokalnych dystrybutorów gazu. Po ukazaniu się rozporządzenia dystrybutorzy poinformowali kierownictwo, że żadna część produkcji KUB-Gasu nie została sprzedana spółkom z Listy Naftogazu.
"Lista Naftogazu została aktualnie rozszerzona i obejmuje 152 spółki, a dystrybutorzy obecnie szacują, że to przekłada się na 20% sprzedaży KUB-Gasu. Kierownictwo sądzi, że będzie w stanie kontynuować sprzedaż całej ilości wydobywanego gazu, ale nie ma pewności czy pozostali prywatni producencie będą mogli znaleźć nowych klientów, którzy zastąpią tych utraconych w wyniku rozporządzenia na rzecz Naftogazu. Może to prowadzić do zaostrzenia konkurencji o pozostałych wypłacalnych klientów, jednak biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki stawek opłat koncesyjnych (ang. royalty) z 28% do 55% i w ich następstwie zmniejszanie się marż, to można przypuszczać, że nie wszyscy prywatni producenci będą w stanie konkurować ceną" - wskazała spółka.
Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji. W 2014 r. spółka rozpoczęła prace nad odwiertami w Rumunii.
(ISBnews)