Trwa ładowanie...
d29oy0t

Sesja cypryjskiego parlamentu w sprawie kryzysu przesunięta

22.03. Nikozja (PAP/AFP) - Sesja cypryjskiego parlamentu, która miała rozpocząć się w piątek rano została przesunięta, by umożliwić ponowne przeanalizowanie projektów przepisów...
Share
d29oy0t

22.03. Nikozja (PAP/AFP) - Sesja cypryjskiego parlamentu, która miała rozpocząć się w piątek rano została przesunięta, by umożliwić ponowne przeanalizowanie projektów przepisów mających umożliwić zebranie funduszy potrzebnych do uzyskania pomocy ze strefy euro i MFW.

Początkowo deputowani mieli rozpocząć obrady o godz. 10 (godz. 9 czasu polskiego). Przesunięto je, by parlamentarna komisja finansów mogła jeszcze raz przeanalizować projekty ustaw - pisze AFP. Nie sprecyzowano kiedy rozpocznie się sesja.

Po odrzuceniu we wtorek przez cypryjski parlament jednorazowego podatku od depozytów, który był warunkiem udzielenia 10 mld euro pożyczki ze strony strefy euro i MFW, władze Cypru mają przedstawić "plan B" na zebranie środków na ratowanie sektora bankowego.

d29oy0t

Rząd Cypru przedstawił w czwartek parlamentowi projekt utworzenia funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach, którego zadaniem byłoby zebranie funduszy mających zagwarantować pomoc zagraniczną. Parlament ma głosować nad projektem ustawy o funduszu solidarnościowym w piątek.

Rząd Cypru musi zebrać 5,8 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od strefy euro i MFW. Jeśli do poniedziałku władze w Nikozji nie przygotują wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus. Oznaczałoby to de facto upadek tych instytucji finansowych na wyspie. (PAP)

keb/ ap/ osz/

d29oy0t

Podziel się opinią

Share
d29oy0t
d29oy0t