Trwa ładowanie...
d38swyz
07-07-2015 17:35

Sieć szerokopasmowego internetu połączyła Podlaskie i Lubelskie

Pod rzeką Bug w okolicach Gnojna (Lubelskie) przebiega połączenie sieci szerokopasmowego internetu, która powstaje w Podlaskiem i Lubelskiem dzięki dotacjom z programu Rozwój Polski Wschodniej. We wtorek po południu symbolicznie połączono ten światłowód.

d38swyz
d38swyz

Budowa samego połączenia tych regionalnych sieci szerokopasmowych kosztowała ok. 1,3 mln zł. Zespawania światłowodu dokonali marszałkowie: podlaski Mieczysław Baszko i lubelski Sławomir Sosnowski wspólnie z wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwoną Wendel oraz wiceministrem administracji i cyfryzacji Bogdanem Dombrowskim.

Kable światłowodowe łączące regionalne sieci przez rzekę Bug mają ok. 450 metrów długości, położono je na głębokości ok. 6 metrów pod dnem rzeki.

Dzięki unijnym pieniądzom z programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, funduszom regionów oraz budżetu państwa sieć szerokopasmowego internetu powstaje w pięciu województwach, które korzystają z tego programu. Oprócz podlaskiego i lubelskiego to również warmińsko-mazurskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie.

W Podlaskiem budowa ok. 1,8 tys. km. sieci szerokopasmowego internetu oraz cykl szkoleń m.in. dla urzędników to inwestycja o wartości prawie 250 mln zł. Chodzi o budowę ośmiu tzw. węzłów szkieletowych oraz 173 węzły dystrybucyjne. Całą tą infrastrukturą będzie zarządzał operator, który będzie hurtowym dostawcą usług internetowych dla operatorów lokalnych, tzw. ostatniej mili, czyli tych, którzy bezpośrednio dostarczają internet odbiorcom. Dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku powiedziała PAP, że właśnie wybrano tego operatora. Ma nim być firma Green Operator sp. z o.o. z Warszawy. Dodała, że jeszcze nie wiadomo kiedy będzie podpisana umowa z operatorem, gdyż trwa procedura odwoławcza w postępowaniu przetargowym.

d38swyz

Jak poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku budowa światłowodu w Podlaskiem dobiega końca; jest gotowa w prawie 98 proc. Oprócz połączenia z siecią lubelską, gotowy jest już również tzw. punkt styku z województwem warmińsko-mazurskim w okolicach Ełku. Ze szkoleń skorzystało już ok. 1,1 tys. osób. Docelowo przeszkolonych ma być 1,4 tys. osób. Urząd podkreśla, że sieć, która powstała obejmie swoim zasięgiem ponad dwa tysiące miejscowości, czyli trzy razy więcej niż obecnie, a dostęp do internetu może mieć blisko 88 proc. ludności woj. podlaskiego.

Lubelska sieć internetu to 3 tys. km światłowodu (wartość 385 mln zł). Pod koniec kwietnia w Sandomierzu symbolicznie połączono ją z siecią świętokrzyską, która ma ponad 1,4 tys. km. W Lubelskiem wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do szybkiego internetu dla ponad 93 proc. gospodarstw domowych. Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski powiedział, że sieć szerokopasmowa to dla Polski Wschodniej "skok cywilizacyjny", a regiony z tej części kraju potrzebują rozwoju. Marszałek podlaski Mieczysław Baszko mówił wręcz, że inwestycje te można porównać do "elektryfikacji Polski po II wojnie światowej". Podkreślił, że internet to podnoszenie jakości życia mieszkańców, a to pozwoli na rozwój.

Urzędnicy argumentują, że internet to dostęp do informacji, a co za tym idzie szansa na podnoszenie kwalifikacji. Internet to także czynnik decydujący o atrakcyjności gospodarczej. Nowa infrastruktura pozwoli też na wdrożenie nowych e-sług związanych z obsługą mieszkańców i firm.

Wiceminister Wendel powiedziała, że oddawana we wtorek inwestycja to bardzo ważny "kamień milowy" w całej budowie sieci w regionach Polski Wschodniej. "Tutaj realizuje się nasze marzenie o podnoszeniu konkurencyjności makroregionu" - mówiła. Wspólnie z wiceministrem Dombrowskim podkreślali, że teraz ważne jest by powstawała lokalna infrastruktura tzw. ostatniej mili. Były już na to pieniądze w starej i będą w nowej perspektywie finansowej UE, głównie w programie Polska Cyfrowa.

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz