Trwa ładowanie...
d3rogvt

SII uważa cenę maksymalną w ofercie ZE PAK za atrakcyjną, w debiucie możliwy wzrost do 10 proc.

17.10. Warszawa (PAP) - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w raporcie z 16 października poświęconemu trwającej właśnie ofercie publicznej akcji ZE PAK ocenia, że wyznaczona...

d3rogvt
d3rogvt

17.10. Warszawa (PAP) - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w raporcie z 16 października poświęconemu trwającej właśnie ofercie publicznej akcji ZE PAK ocenia, że wyznaczona przez oferującego cena maksymalna na poziomie 33 zł za akcję energetycznej spółki wydaje się atrakcyjna.

W opinii Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, najsilniejszą stroną ZE PAK jest duża zdolność generowania gotówki oraz wysoka rentowność, szczególnie na poziomie EBITDA. Największą słabością są natomiast wysłużone bloki energetyczne, których niedalekie zamknięcie wymusi budowę nowych. Planowane nakłady inwestycyjne w ciągu czterech lat wyniosą około 3 miliardów złotych z czego połowa zostanie sfinansowana najprawdopodobniej kredytem.

"Słabe perspektywy dla wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce oraz ponoszenie kosztów finansowych obsługi nowego długu będą w perspektywie kilku lat pomniejszały wynik netto spółki. W dłuższej perspektywie nie ma co liczyć na wysoką dynamikę wzrostu przychodów, a obecne tendencje w zakresie polityki ochrony środowiska w UE mogą wymusić na spółce ograniczenie zużycia węgla brunatnego jako podstawowego surowca" - napisali analitycy SII.

"Jednak porównując wybrane wskaźniki rynkowe na tle branży maksymalna cena w ofercie wynosząca 33 zł wydaje się być atrakcyjna. Choć szanse na to, by cena akcji urosła w dniu debiutu więcej niż 10 proc. są niewielkie, to może je zwiększyć ewentualna niższa niż maksymalna ostateczna cena emisyjna" - dodano w raporcie.

d3rogvt

Analitycy SII zwracają uwagę, że symulacja wartości wskaźników rynkowych dla ZE PAK wypada korzystnie na tle konkurentów. Wskaźniki C/Z oraz C/WK przy cenie maksymalnej (33 zł) za akcję wypadają podobnie do Tauronu.

"Jeżeli cena emisyjna będzie niższa od ceny maksymalnej wówczas ZE PAK pod względem wskaźników rynkowych będzie najatrakcyjniejszą spółką energetyczną na GPW" - oceniają.

Cena maksymalna akcji Zespołu Elektrowni PAK dla inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej została ustalona na 33 zł. Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może zostać ustalona na poziomie wyższym niż cena maksymalna, w zależności od popytu i oferowanych przez nich cen. Przedział cenowy dla tej grupy inwestorów został ustalony, według nieoficjalnych informacji, na 26-33 zł.

Zgodnie z prospektem inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na akcje sprzedawane. Liczba akcji sprzedawanych, którą może obejmować zapis złożony przez jednego inwestora indywidualnego, nie może być większa niż 750 akcji.

d3rogvt

Liczba akcji oferowanych dla inwestorów indywidualnych może wynieść do 15 proc. całości oferty, ale też pula ta może być zwiększona do 25 proc. w przypadku wyższego popytu. MSP liczy, że na akcje zapisze od kilku do kilkunastu tysięcy inwestorów indywidualnych.

Budowa księgi popytu na akcje ZE PAK trwa od 10 do 22 października. Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 23 do 25 października. Zapisy na akcje ZE PAK dla inwestorów indywidualnych odbywają się w dniach 11-19 października. Na około 30 października zaplanowano debiut spółki na GPW.

Oferta publiczna ZE PAK obejmuje do 26.013.000 akcji serii A1 należących do Skarbu Państwa. Sprzedawane akcje stanowią 50 proc. kapitału spółki.

d3rogvt

Po zamknięciu oferty główni akcjonariusze spółki, czyli spółki należące do Zygmunta Solorza-Żaka i Skarb Państwa (pod warunkiem, że nie sprzeda on w ofercie wszystkich swoich akcji), będą objęci lock-up przez 6 miesięcy.

Po ofercie, przy założeniu, że Skarb Państwa sprzeda wszystkie akcje, 51,7 proc. akcji ZE PAK należeć będzie pośrednio do Zygmunta Solorza-Żaka, a 48,3 proc. będzie w wolnym obrocie giełdowym. W czasie oferty jedna ze spółek Solorza-Żaka, Embud, odkupi od Skarbu Państwa pakiet 1,35 mln akcji ZE PAK.

Globalnymi koordynatorami oferty i prowadzącymi książkę popytu są Credit Suisse, ING, JP Morgan i UniCredit. Espirito Santo Investment Bank, Ipopema, DM PKO BP i Trigon będą współzarządzającymi budową księgi popytu.

Raport IPO poświęcony ofercie ZE PAK jest dostępny w całości bezpłatnie na stronie internetowej SII. (PAP)

pr/

d3rogvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rogvt