Sikorski o szczycie: szykuje się sukces polskiego rządu w Brukseli
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że jeśli potwierdzą się informacje o zapewnieniu Polsce 300 mld zł z funduszu spójności, to będzie to duży sukces polskiego rządu i dyplomacji.
W piątek rano szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawił przywódcom państw unijnych nowy projekt budżetu UE na lata 2014-2020, w którym utrzymał limit dostępu do środków polityki spójności, co może oznaczać, że Polsce przypadnie z tej polityki ok. 72,4 mld euro.
- Gdyby się potwierdziło, że spójność dla Polski jest zarezerwowana, ocalona i mamy w samej spójności ponad 300 mld zł, a proszę pamiętać, że to nie koniec, bo będą też fundusze dla rolnictwa, to mam nadzieję, że opozycja pogratuluje premierowi, pogratuluje Polsce - powiedział Sikorski.
Na Twitterze Sikorski umieścił wyliczenie dotyczące funduszy dla Polski, stosując przelicznik 4,16 euro za 1 złoty: "72,4 x 4,16 = 301.184".
Według niego, jeśli przy mniejszym budżecie unijnym, w tym także mniejszych funduszach na spójność i na rolnictwo, Polska otrzyma w obu tych kategoriach więcej, to należy uznać sukces rządu. - Mam nadzieję, że posłowie opozycji premierowi i jego ekipie pogratulują i przeproszą za wszystkie bzdury, które opowiadali przez ostatnie kilka lat o polskiej polityce zagranicznej - oświadczył szef polskiej dyplomacji w rozmowie z dziennikarzami.
Sikorski ocenił, że taki wynik szczytu przy zmniejszonym budżecie, byłby wielkim sukcesem negocjacyjnym Polski, ale i "duży zgryzem" dla Parlamentu Europejskiego. - Brak budżetu to sytuacja jeszcze gorsza, a widzimy, z jakim bólem powstaje kompromis - zaznaczył.
- Wydaje mi się, że jeśli szefowie rządów dojdą do kompromisu, to przynajmniej w naszym interesie nie będzie odrzucenie tego trudnego kompromisu przez Parlament - dodał szef MSZ, odnosząc się do krytycznej oceny propozycji budżetowych przewodniczącego PE Martina Schulza.
Dziennikarze pytali, czy pieniądze negocjowane teraz na szczycie są dla Polski realne do osiągnięcia w długoletniej perspektywie. - Proszę się przejechać autostradą Warszawa - Poznań, by się przekonać, czy są realne. Tak, te pieniądze są realne - odpowiedział minister.
Kalemba: dobre propozycje w dopłatach; tracimy w obszarach wiejskich
Nowa propozycja budżetu UE zawiera dobre propozycje dla Polski, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie dla rolników; nasz kraj traci natomiast w części dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich - poinformował w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
- Na ten moment mamy dobre propozycje, jeśli chodzi o pierwszy filar - płatności bezpośrednie (...), drugi filar (czyli rozwój obszarów wiejskich) traci - powiedział Kalemba dziennikarzom. - Budżet będzie o dziesiątki miliardów mniejszy, w porównaniu do obecnej perspektywy. (...) Wiadomo, że wszystkim trochę ubywa - dodał.
Nowa propozycja budżetowa szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya zakłada środki na politykę rolną w wysokości ok. 373,5 mld euro, z czego ok. 277,8 mld euro na dopłaty bezpośrednie i tzw. środki rynkowe. To wzrost na rolnictwo o ok. 1,2 mld euro względem projektu z listopada.
Kalemba wyjaśnił, że Polska, jeśli chodzi o środki na drugi filar Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) miała największy budżet ze wszystkich państw. Podkreślił, że to właśnie nasz kraj jest największym beneficjentem tych środków, bo aż 13,5 proc. z całej puli szło do nas. - Natomiast teraz wiadomo, że inne państwa stawiają warunki. Są to rozmowy bardzo trudne i jak to zwykle bywa, jest pewien algorytm do obniżania wszystkim państwom (...). Ze względu na to, że Polska ma tak duży udział, są to faktycznie duże straty, ale też mamy koncepcję uzupełnienia tych strat w tym drugim filarze - powiedział.
Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że na poziomie ministrów krajów UE są już wypracowywane "mechanizmy przesunięć", tak by drugi filar WPR (rozwój obszarów wiejskich) nie tracił. Nie chciał jednak wyjaśniać o co dokładnie chodzi.
Kalemba podkreślił, że Polska w nowej perspektywie finansowej może uzyskać średnią unijną, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie (pierwszy filar). Jednym z elementów reformy WPR w latach 2014-2020 jest stopniowe zwiększanie dopłat bezpośrednich dla rolników w krajach, gdzie są one najniższe. Teraz dopłaty różnią się między krajami UE - od 540 euro na hektar w Grecji do 83 euro na Łotwie. Na razie Komisja Europejska i Parlament Europejski proponują nieco odmienne mechanizmy stopniowego wyrównywania dopłat.
Graś wierzy, że premier wróci z Brukseli z sukcesem
- Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś dziennikarzom w Sejmie, pytany o najnowsze informacje z unijnego szczytu ws. budżetu UE na lata 2014-2020.
- Bardzo burzliwa, nerwowa noc za uczestnikami szczytu w Brukseli. Z rana informacje są dosyć optymistyczne, jeśli chodzi o Polskę. Głęboko wierzę, że premier wróci z Brukseli z sukcesem - podkreślił Graś.
Jak dodał, wszystko będzie pewne, "kiedy zakończą się dyskusje i Rada Europejska podejmie ostateczną decyzję". - Rozmowy będą jeszcze trwały - zaznaczył Graś.
- Jeśli zostanie osiągnięty kompromis, jeśli szefowie państw i rządów porozumieją się co do szczegółów budżetu, to będzie jakiś argument za tym, by Parlament Europejski poparł ten kształt budżetu. Jeśli nie, głosowanie w PE będzie istotnym elementem kształtowania finansowej architektury UE na następne lata - powiedział rzecznik rządu, odnosząc się do krytycznej oceny propozycji budżetowych przewodniczącego PE Martina Schulza.
Dziennikarze pytali, czy będzie 300 mld złotych dla Polski z unijnego Funduszu Spójności. - Zobaczymy, spokojnie, jeszcze chwila cierpliwości - odparł Graś. - Czekamy na te środki, by samorządy i wszystkie instytucje za wydawanie tych środków odpowiedzialne mogły przystąpić do racjonalnego ich wydawania - zaznaczył.