Trwa ładowanie...

Sinice w Bałtyku. Sanepid zamyka kąpieliska

Sinice to zmora wczasowiczów nad Bałtykiem. Od kilku tygodni nie dawały się we znaki, ale właśnie pojawiły się ponownie. Sanepid zamknął w sobotę część kąpielisk w Trójmieście.

Share
Sinice w Bałtyku. Sanepid zamyka kąpieliska
Źródło: PAP
d4bxnhe

Żar leje się z nieba, podczas weekendu notowane są rekordowe w tym roku temperatury. Szczęśliwi ci, którzy są nad wodą, wystarczy wskoczyć, by się ochłodzić... Niestety, okazuje się, że nie do końca. Pojawiła się bowiem zmora wszystkich wypoczywających nad Bałtykiem. Sinice.

Na razie pojawiły się w wodzie w okolicy Trójmiasta. Jak informuje Tvn24 na podstawie danych Sanepidu zamkniętych jest 10 trójmiejskich kąpielisk: w Gdyni Orłowie, przy sześciu plażach w Sopocie, dwóch w Gdańsku Jelitkowie i w Gdańsku Orle.

Sanepid przestrzega jednocześnie, że sytuacja szybko się zmienia i w każdej chwili mogą zostać zamknięte kolejne kąpieliska. Dlatego trzeba koniecznie zwracać uwagę na komunikaty i nie lekceważyć koloru flagi na plaży. Czerwona oznacza zakaz kąpieli.

Sinice w Bałtyku. "Walka jedynie rtęcią lub miedzią. To niemożliwe, trzeba się przyzwyczaić"

Skąd w Bałtyku sinice? - Jest to związane z pewnymi zmianami klimatycznymi, rośnie temperatura wody. Sinice też nie pojawiają się w brudnych wodach, co również jest wyznacznikiem tego, że wody są w dobrej kondycji - mówił niedawno w programie "Money.To się liczy" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Zakwity sinic będą nam najpewniej towarzyszyły co roku, ze względu właśnie na podwyższoną temperaturę - dodał.

d4bxnhe

Co więc możemy zrobić? Niewiele. - Musimy tolerować to, co przynosi środowisko naturalne. Walka z sinicami jest niemożliwa, bo trzeba by stosować substancje oparte na rtęci czy miedzi, więc jest to absolutnie niemożliwe - wyjaśnia minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bxnhe

Podziel się opinią

Share
d4bxnhe
d4bxnhe