Sinice w Bałtyku. Zamknięto kilkanaście kąpielisk nad polskim morzem
Turyści nad polskim morzem muszą uzbroić się w cierpliwość. Z powodu sinic zamknięto kilkanaście kąpielisk. Bakterie wydzielają substancje toksyczne dla ludzi.
Sinice po raz kolejny utrudniają wypoczynek turystom nad Bałtykiem. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że ze względu na zakwity sinic zamknięto kąpieliska znajdujące się m.in. w Gdańsku, Jastarni i Krynicy Morskiej - podaje "Wprost".
Sinice w Bałtyku. lista zamknętych kąpielisk:
- Gdańsk Jelitkowo
- Gdańsk Klipper Jelitkowo
- Molo Gdańsk Brzeźno
- Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
- Gdańsk Stogi
- Gdańsk Orle
- Mikoszewo
- Stegna I
- Stegna II
- Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 1
- Kąpielisko Jastarnia "Ogrodowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Nadmorska- Plażowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Zdrojowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Leśna"
- Kąpielisko Jurata "Międzymorze"
Zamknięcie kąpielisk z powodu zakwitu wody nie wynika z walorów estetycznych. Niektóre sinice mogą produkować silne toksyny, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. To właśnie głównie z tego powodu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody.
Zobacz: Sinice w Bałtyku. Plaże w Trójmieście zamknięte
Sinice w Bałtyku. Objawy po kontakcie z bakteriami
Sinice to gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do królestwa bakterii. U osób, które miały kontakt z sinicami, mogą pojawić się podrażnienia skóry w wyniku kontaktu z wodą, a także nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego, jeśli pływaliśmy w wodzie i przez przypadek je połknęliśmy.
Niebezpieczny jest również kontakt z powietrzem, które unosi się w obrębie kąpieliska. Wśród objawów po takim kontakcie można wymienić m.in. zawroty głowy i gorączkę.
Nieprzyjemne objawy powinny zniknąć w krótkim czasie. Jeśli jednak są one intensywne lub długotrwałe, należy skontaktować się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl