Sinice w Bałtyku. Zamknięto kilkanaście kąpielisk nad polskim morzem
Turyści nad polskim morzem muszą uzbroić się w cierpliwość. Z powodu sinic zamknięto kilkanaście kąpielisk. Bakterie wydzielają substancje toksyczne dla ludzi.
25.07.2019 | aktual.: 25.07.2019 14:52
Sinice po raz kolejny utrudniają wypoczynek turystom nad Bałtykiem. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że ze względu na zakwity sinic zamknięto kąpieliska znajdujące się m.in. w Gdańsku, Jastarni i Krynicy Morskiej - podaje "Wprost".
Sinice w Bałtyku. lista zamknętych kąpielisk:
- Gdańsk Jelitkowo
- Gdańsk Klipper Jelitkowo
- Molo Gdańsk Brzeźno
- Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
- Gdańsk Stogi
- Gdańsk Orle
- Mikoszewo
- Stegna I
- Stegna II
- Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 1
- Kąpielisko Jastarnia "Ogrodowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Nadmorska- Plażowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Zdrojowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Leśna"
- Kąpielisko Jurata "Międzymorze"
Zamknięcie kąpielisk z powodu zakwitu wody nie wynika z walorów estetycznych. Niektóre sinice mogą produkować silne toksyny, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. To właśnie głównie z tego powodu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody.
Sinice w Bałtyku. Objawy po kontakcie z bakteriami
Sinice to gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do królestwa bakterii. U osób, które miały kontakt z sinicami, mogą pojawić się podrażnienia skóry w wyniku kontaktu z wodą, a także nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego, jeśli pływaliśmy w wodzie i przez przypadek je połknęliśmy.
Niebezpieczny jest również kontakt z powietrzem, które unosi się w obrębie kąpieliska. Wśród objawów po takim kontakcie można wymienić m.in. zawroty głowy i gorączkę.
Nieprzyjemne objawy powinny zniknąć w krótkim czasie. Jeśli jednak są one intensywne lub długotrwałe, należy skontaktować się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl