SK15 wciąż mocną barierą
Po kilku dniach niepewności, związanej z doniesieniami zza oceanu, przyszedł czas na zmierzenie się z rzeczywistością. Wobec braku jednoznacznych sygnałów z FED o szybkiej możliwości wprowadzenia kolejnego QE, rynki zachowywały się dość asekuracyjnie.
20.07.2012 08:30
Wczoraj górę wzięło jednak przekonanie, że słowa Bernanke nie zmniejszają prawdopodobieństwa stymulowania amerykańskiej gospodarki, chociażby w kontekście słabnących danych z USA i rynki obrały strategię wzrostową. W ślad za globalnymi nastrojami podążyła i Warszawa. Kontrakty wystartowały powyżej odniesienia, jednak nauczone doświadczeniem poprzednich dni niedźwiedzie szybko przeprowadziły kontratak, w efekcie czego tuż przed 10:00 kurs został zepchnięty od kreskę.
Przed 11:00 FW20U12 zaliczył sesyjne minimum na poziomie 2 151 pkt. Przed południem zakupy przerosły sprzedaż i kontrakty sukcesywnie wzrastały już do końca dnia. Co istotne ruch poparty został nowo otwieranymi pozycjami, które po sesji sięgnęły 93,8 tys. Przed końcem sesji na rynek dotarły publikacje z amerykańskiego rynku pracy i nieruchomości, które w obu przypadkach okazały się niższe od prognoz, słabszy był również wskaźnik Filadelfia Fed. Gorsze dane nie przeszkodziły w pozytywnej końcówce i ostatecznie kontrakty zamknęły się 0,46% plusem.
Pomimo znaczącej aktywności kupujących w trakcie wczorajszej sesji, zaledwie 0,5% wzrost ponownie nie zmienił sytuacji technicznej kontraktów. Na wykresie dziennym powstała czwarta z rzędu, tym razem biała świeca szpulka, umiejscowiona w zakresie notowań charakterystycznym dla tego tygodnia. Notowania nadal utrzymują się pod oporem wynikającym z SK15 i póki obszar 2 182 pkt nie zostanie zaatakowany rynek pozostanie w ruchu bocznym. Z drugiej strony podaży od pięciu dni nie udaje się zepchnąć kursu w okolice zeszłotygodniowego dołka, co stanowi pozytywny prognostyk dla dzisiejszych notowań. Niestety pomimo chęci kupujących notowania niewiele zmieniły również w układzie wskaźnikowym. RSI nadal przebywa w strefie neutralnej a ADX, który osiągnął poziom 22 pkt wskazuje trend boczny. W tym kontekście, bez obrania jednoznacznego kierunku ruchu i pokonania najbliższego poziomu wsparcia bądź oporu, końcówka tygodnia pozostaje niepewna.
Biuro Maklerskie Banku BPH