Trwa ładowanie...
d3677h8

Skarb Państwa przekazał działki warte blisko 300 mln zł na rzecz Instytutu CZMP

Przekazanie ponad 100 działek o wartości blisko 300 mln zł na rzecz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (CZMP) w Łodzi zakłada podpisana w środę umowa między Ministerstwem Skarbu Państwa a Instytutem, jednym z największych specjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce.

Share
d3677h8

"To jest dla nas bardzo ważna chwila, że po tylu latach jesteśmy właścicielem działek, na których Instytut funkcjonuje" - powiedział w środę PAP dyrektor Instytutu Matki Polki w Łodzi prof. Maciej Banach po uroczystości podpisania umowy.

Szef MSP Dawid Jackiewicz zwrócił uwagę, że przez 19 lat nie udawało się rozwiązać tego problemu. "Przez 19 lat ani moi poprzednicy, ani nikt z osób, które powinny ten problem uregulować, nie potrafili sobie z tym poradzić. Okazało się, że przy dobrej woli, przy odrobinie zaangażowania w ten proces, Ministerstwo Skarbu Państwa pod moim kierownictwem poradziło sobie z tym" - powiedział PAP minister skarbu.

"Po blisko 19 latach Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi został wreszcie wyposażony w akt własności tych nieruchomości (ponad 100 działek - PAP). To jest niezwykle istotne dla codziennej, stabilnej możliwości funkcjonowania Instytutu, chociażby pod kątem brania pożyczek i kredytów pod zastaw tych nieruchomości. Środki finansowe są potrzebne do dalszego rozwoju i gwarantowania wysokiej jakości obsługi małych pacjentów, chorych dzieci w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Udało się zakończyć ten proces. Kolejny przed nami. Równie szybko i sprawnie będziemy starali się go procedować" - zapewnił Jackiewicz.

d3677h8

Drugi etap ma dotyczyć przekazania kolejnych działek na rzecz Instytutu. "Stanie się to w momencie, kiedy zostaną wyjaśnione pewne zawiłości i kwestie dotyczące ich stanu prawnego" - zaznaczył szef MSP.

"Jeśli czymś będą mógł się pochwalić po odejściu z Ministerstwa Skarbu Państwa i powiedzieć, że coś dobrego uczyniliśmy razem z moim zespołem doradców i współpracowników, to myślę, że to (przekazanie działek na rzecz Instytutu - PAP) będzie zaliczało się do tej grupy ważnych wydarzeń" - podkreślił Dawid Jackiewicz.

Banach zauważył ponadto, że Instytut nie będąc właścicielem tych gruntów nie był w stanie rozmawiać z żadnym bankiem, jeśli chodzi o jakąkolwiek pomoc finansową. "Instytut jest w procesie bardzo głębokiej restrukturyzacji. Środowa umowa stawia nas w zupełnie innej pozycji. Możemy wreszcie iść do banków. Możemy z nimi rozmawiać w aspekcie kredytów, pożyczek hipotecznych. Dzięki temu możemy inwestować, bo pieniądze mają służyć nie tylko restrukturyzacji finansowej Instytutu, ale również inwestycjom, które docelowo mają się przełożyć na lepszą sytuację finansową Instytutu" - podkreślił dyrektor Instytutu CZMP.

Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka zapewnia kompleksową opiekę w obu zakresach i w wielu dziedzinach, zwłaszcza w opiece nad tzw. ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi jest ośrodkiem o najwyższej referencyjności. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

d3677h8

Podziel się opinią

Share
d3677h8
d3677h8