Trwa ładowanie...

Skarbówka rozliczyła im PIT. Teraz wzywa na kontrolę dokumentów

Zeznanie za 2016 rok było pierwszym, w którym można było zlecić rozliczenie urzędnikom. Podatnicy, którzy się na to zdecydowali, teraz są wzywani na kontrolę do skarbówki. Urzędnicy dostali bowiem zalecenie, by kontrolować PIT-y, które sami wypełniali.

Skarbówka rozliczyła im PIT. Teraz wzywa na kontrolę dokumentówŹródło: PAP
d4ak7cv
d4ak7cv

O sprawie donosi "Gazeta Wyborcza". Chodzi o formularz PIT-WZ, który można było złożyć w tym roku po raz pierwszy. Jeśli ktoś nie chciał rozliczać się z fiskusem samodzielnie, mógł poprosić o to urzędników. Wystarczyło tylko wysłać wspomniany druk, a po kilku dniach na maila przychodziło wypełnione zeznanie podatkowe.

Na taki ruch zdecydowało się ok. 27 tys. osób, co w skali kraju nie jest liczbą oszałamiającą (dla porównania, przez internet rozliczyło się samodzielnie ponad 9 mln Polaków). Zdecydowanej większości należał się zwrot podatku.

Z jakich ulg można skorzystać rozliczając PIT?

Jednak zamiast pieniędzy, podatnicy otrzymują wezwania do urzędu skarbowego. Po co? Żeby zweryfikować ich zeznania - przypomnijmy - wypełnione przez urzędników.

d4ak7cv

Jak czytamy w "GW", to efekt zalecenia, które do administracji skarbowej wysłał departament poboru podatków w Ministerstwie Finansów. Urzędnicy mają potwierdzić, że wzywanym osobom przysługują prawa do ulg, a co za tym idzie - do zwrotów podatku. Często muszą więc na kontrolę przynieść na przykład akty urodzenia dzieci.

- Powodem wezwana podatnika nie jest fakt złożenia PIT-WZ i skorzystania przez niego z możliwości rozliczenia przez urząd skarbowy - zapewniła Ewa Szkodzińska z resortu finansów. Fiskus zapewnia też, że na pewno nie trzeba kontrolować wszystkich.

Wezwania są jednak faktem, który nie do końca podoba się samym urzędnikom. - Wytyczne ministerstwa są dla nas zaskakujące - mówi gazecie przedstawicielka fiskusa z centralnej Polski.

Z kontrolą wypełnionych przez samych siebie zeznań urzędnicy mają zdążyć do 30 września.

d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv