Trwa ładowanie...
d2n1zi7
16-03-2017 14:16

Składka brutto spółek Uniqa w Polsce wzrosła o 25% r/r do 1,44 mld zł w ub. roku

Warszawa, 16.03.2017 (ISBnews) - Wartość składki przypisanej brutto zebranej przez spółki Uniqa w Polsce wyniosła 1,44 mld zł w ub. roku wobec 1,15 mld zł rok wcześniej (wzrost o 25% r/r). Zysk finansowy brutto wyniósł 26,66 mln zł i był niższy o 60% r/r ze względu na rosnący poziom odszkodowań w ubezpieczeniach komunikacyjnych, podał spółka. 

d2n1zi7
d2n1zi7

Uniqa podkreśla, że przypis zwiększył się zarówno w spółce majątkowej, jak i życiowej. O wzroście zdecydowała głównie rosnąca sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych i na życie ze składką jednorazową.

Spółka majątkowa Uniqa zebrała składkę przypisaną brutto na poziomie 1,11 mld zł w 2016 roku, co oznacza 10,4-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Wzrost składki przypisanej za IV kwartał ub. roku wyniósł 13,9%.
"2016 rok był niewątpliwie jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach dla branży ubezpieczeniowej. Zarówno ze względu na wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i wejście w życie nowego prawa, rekomendacji, ugód i zaleceń dotyczących branży. W biznesie majątkowym o wzroście sprzedaży decydowała głównie rosnąca sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych" - powiedział prezes Uniqa Polska Jarosław Matusiewicz, cytowany w komunikacie.

Składka przypisana z ubezpieczeń OC komunikacyjnych wzrosła o 30,5%, a z ubezpieczeń auto-casco o 24,9% w skali roku. Równolegle ze wzrostem sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych wzrósł przypis z ubezpieczeń assistance (wzrost o 36,7%) oraz wypadkowych (wzrost o 6,7%). W ubezpieczeniach majątkowych - po słabym początku roku - w IV kw. Uniqa uzyskała wzrost na poziomie 7,4%

"W dalszym ciągu Uniqa - podobnie jak cały rynek - musi mierzyć się z problemem rosnącego poziomu średniej szkody rzeczowej w komunikacji. Rośnie także liczba szkód osobowych zgłaszanych zarówno z nowego portfela, jak i historycznego - do 20 lat wstecz, co dziś umożliwia prawo. Te czynniki negatywnie wpływają na poziom szkodowości i w znacznym stopniu 'konsumują' pozytywny wpływ rosnących cen na wynik techniczny ubezpieczeń komunikacyjnych" - podkreślił prezes.

d2n1zi7

Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń brutto przez grupę wzrosła o 4% r/r do 877,25 mln zł w 2016 r.

Rosnący poziom odszkodowań w ubezpieczeniach komunikacyjnych był głównym czynnikiem decydującym o pogorszeniu wyników finansowych Uniqa w ub. roku.

Zysk finansowy brutto spółki majątkowej za rok 2016 liczony według międzynarodowych standardów rachunkowości wyniósł 19,4 mln zł wobec 60,1 mln zł rok wcześniej. Zysk po opodatkowaniu wyniósł 13,7 ml zł, wobec 48,4 mln zł rok wcześniej.

Łączna wartość składki przypisanej życiowej spółki Uniqa wyniosła 329,3 mln zł w ub. roku i była ponad dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej (141,7 mln zł). Wartość uzyskanej składki regularnej wyniosła 116,5 mln zł i była o 7,2% wyższa r/r. Produkty ze składką jednorazową przyniosły spółce 212,8 mln zł przypisu, wobec 33,0 mln zł rok wcześniej.

d2n1zi7

Zysk finansowy brutto Uniqa TU na Życie liczony według międzynarodowych standardów rachunkowości wyniósł 7,2 mln zł wobec 7 mln zł rok wcześniej i jest to najlepszy wynik w historii spółki. Zysk netto wyniósł natomiast 5,2 mln zł w porównaniu z 5,7 mln zł rok wcześniej.

"Do osiągnięcia wyższego niż obserwowany w poprzednich latach wyniku finansowego spółki życiowej przyczyniły się efektywne procesy oceny ryzyka, pozwalające osiągnąć wzrosty sprzedaży produktów ze składką regularną przy jednoczesnym zachowaniu ich rentowności. Poza tym wpływ na wynik miała także ścisła kontrola poziomu ponoszonych kosztów i optymalizacja procesów biznesowych" - powiedział także Matusiewicz.

Uniqa podała, że ub. rok był okresem wzmożonych prac nad rozwojem oferty ubezpieczeniowej. Spółka wprowadziła dwa nowe produkty, w tym roczne, terminowe ubezpieczenie "Spokojne Życie" z dodatkową umową - od zachorowania na raka oraz indywidualne ubezpieczenie na życie "Pakiet Bezpieczeństwa", składające się w jednym z wariantów z 31 ryzyk chroniących ubezpieczonego i jego bliskich.

d2n1zi7

Jak poinformował Matusiewicz, w 2016 roku ubezpieczyciele dostosowywali się zarówno do wymogów UOKiK w zakresie produktów inwestycyjnych, jak i do rekomendacji KNF, dotyczących badania adekwatności produktu oraz rekomendacji dotyczącej systemu zarządzania produktem. Firmy z branży osiągnęły też porozumienie z UOKiK w zakresie aktywnych umów ubezpieczenia na życie z UFK i obniżenia dla tych umów tzw. opłat likwidacyjnych.

Uniqa w Polsce reprezentują spółki Uniqa TU SA oraz Uniqa TU na Życie SA, oferujące ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i życiowe, zarówno dla klientów indywidualnych, jak też instytucjonalnych. Inwestorem strategicznym spółek jest europejski holding ubezpieczeniowy o austriackich korzeniach - Uniqa Insurance Group AG.

(SBnews)

d2n1zi7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n1zi7