Trwa ładowanie...

Składki na ZUS będzie można łatwiej odroczyć albo rozłożyć na raty. Zmiany od 1 grudnia

Wszyscy przedsiębiorcy nieregulujący na czas swoich zobowiązań w ZUS-ie będą mogli nieco odetchnąć. Nie ma oczywiście mowy o anulowaniu zaległości, ale nowe regulacje prawne mają dać większe możliwości polubownego układania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Składki na ZUS będzie można łatwiej odroczyć albo rozłożyć na raty. Zmiany od 1 grudniaŹródło: Eastnews, fot: Piotr Kaminonka / Reporter / EastNews
d4371mo

*Wszyscy przedsiębiorcy nieregulujący na czas swoich zobowiązań w ZUS-ie będą mogli nieco odetchnąć. Nie ma oczywiście mowy o anulowaniu zaległości, ale nowe regulacje prawne mają dać większe możliwości polubownego układania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Będzie można odroczyć spłatę, albo zaproponować raty. Do tej pory nie było to możliwe bez jednorazowego uregulowania zaległości z tytułu składek emerytalnych. *

Przedsiębiorcy od lat zwracają uwagę na zbyt mało elastyczne ich traktowanie przez ZUS, który nie daje szansy na przetrwanie ciężkich chwili i nie pozwala łatwo wyjść na prostą już po zażegnaniu problemów. Kiedy biznes podupada i pieniędzy brakuje na wszystko bardzo łatwo wpada się w spiralę rosnącego zadłużenia.

Sytuacji nie poprawiał wymóg jednorazowej spłaty całości zadłużenia składek emerytalnych. By nie figurować w systemie jako dłużnik, przedsiębiorca niejednokrotnie zmuszany był do korzystania z bardzo niekorzystnych ofert pożyczkowych i jego sytuacja pogarszała się jeszcze bardziej. Nie mógł jednak robić inaczej, bo z brakiem wiarygodności trudno konkuruje się o nowe zamówienia szczególnie te z sektora publicznego.

d4371mo

Ma to poprawić nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 9 kwietnia 2015r. Dzięki niej właśnie przedsiębiorcy będą mieli możliwość korzystania z mechanizmów, które będą ich w trudnych chwilach wspierać, a nie dobijać. Wprawdzie do tej pory również można było negocjować z ZUS układ ratalny, ale bez jednorazowej spłaty całości zaległości składek emerytalnych, nie było to możliwe.

Nowelizacja wprowadza tę najbardziej istotną dla przedsiębiorcy zmianę, dzięki której na raty będą mogły być rozłożone wszystkie zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czyli: ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, FGŚP i FEP.

By uzyskać taką decyzję w ZUS, wystarczy złożyć wniosek z propozycją okresu spłaty i informacją o swoich zaległościach. Dzięki nowym formom kontaktu z ubezpieczycielem można to również zrobić nie ruszając się z domu. Trzeba tylko założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Co ważne, już samo złożenie wniosku o raty zawiesza wobec danego przedsiębiorcy postępowanie egzekucyjne i ZUS zaczyna naliczać odsetki w wysokości 50 procent normalnej stawki.

Po 1 grudnia dostępna będzie jeszcze inna możliwość „dogadania się” z ZUS. Przedsiębiorca zdający sobie sprawę ze zbliżających się kłopotów finansowych będzie mógł wnioskować o zgodę na późniejsze opłacanie składek. To odroczenie terminu płatności również pozwala uniknąć postępowania egzekucyjnego, a odsetki i tu stanowią połowę stawki normalnej. Co niezwykle ważne dotyczy to, podobnie jak w przypadku spłaty ratalnej, wszystkich typów składek. Trzeba tylko o swoim problemie poinformować z wyprzedzeniem, bo kiedy już upłynie termin płatności danych składek o odroczenie nie będzie możliwe.

Zobacz także: Wzmożone kontrole ZUS w całej Polsce. Ubezpieczyciel przygląda się umowom o dzieło i wystawia ogromne kary

d4371mo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4371mo