Skończy się kolejna pomoc dla uchodźców? Nieoficjalne doniesienia
Rząd rozważa rezygnację z płacenia hotelarzom za zapewnianie noclegów uchodźcom z Ukrainy - wynika z nieoficjalnych ustaleń Radia Zet. Według jednego z polityków PiS, z którym rozmawiał dziennikarz stacji, w lecie łatwiej o pracę sezonową, co może być szansą na usamodzielnienie się osób, które uciekły przed wojną do Polski. MSWiA zapewnia jednak, że pieniądze nie przestaną płynąć.
Według ustaleń rozgłośni rząd może podjąć decyzję o nieprzedłużaniu umów z hotelarzami już w przyszłym tygodniu. Obecnie wojewodowie podpisują z punktami noclegowymi umowy na kwaterowanie uciekinierów z Ukrainy. Obok dopłat dla osób prywatnych, goszczących Ukraińców w domach, był to jeden z pomysłów na zapewnienie dachu nad głową osobom, które nagle musiały opuścić ogarnięty wojną kraj.
Hotele szykują się do sezonu
Według rozmówców portalu money.pl właściciele dostają kwoty rzędu 40-70 zł dziennie, za które ma zostać zapewniony nie tylko nocleg, ale także wyżywienie. To zdaniem przedstawicieli branży zbyt mało.
- Może tańsze ośrodki wakacyjne, sezonowa baza kolonijna czy wypoczynkowa byłyby w stanie je akceptować przed sezonem, ale znaczna większość komercyjnych hoteli nie - mówił w maju w rozmowie z money.pl Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Musimy się "zaprzyjaźnić" z inflacją? "Do celu nie dojdziemy szybko"
- W końcu lutego i w marcu hotele miejskie nie miały dużego obłożenia i starały się przyjmować uchodźców z Ukrainy. Ale obecnie wchodzimy już w okres wzrastającego popytu na usługi hotelowe, a zniesienie stanu epidemii powoduje, że hotele dostają coraz więcej rezerwacji i nie mogą przeznaczać pokoi na zakwaterowanie po zaniżonych stawkach ze specustawy - przekonywał.
Pustostany i biurowce na ratunek uchodźcom?
O komentarz do doniesień Radia Zet poprosiliśmy MSWiA, które odpowiada za wypłaty. Jak zapewnia nas biuro prasowe resortu, "wojewodowie w dalszym ciągu będą finansować ośrodki zbiorowego zakwaterowania uchodźców w takiej formule jak dotychczas i w takiej skali, jak będzie potrzebna pomoc".
"Ponadto przypominamy, że Sejm w zeszłym tygodniu przyjął ustawę wprowadzającą rozwiązania systemowe dotyczące funkcjonowania uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce. Głównym celem jest adaptacja i usamodzielnienie się w Polsce osób, które uciekają przed wojną" - podaje MSWiA.
Przypomnijmy, szykowane są zmiany w prawie, które ułatwią samorządom adaptację pustostanów na mieszkania. Z kolei ministerstwo rozwoju chciałoby też, aby tymczasowo przekształcenie budynków biurowych i handlowych na mieszkalne nie wymagało pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
"Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na budynki mieszkalne z jednej strony pomoże przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii (związanymi z nagłym przejściem pracowników na pracę zdalną lub likwidacją sklepów stacjonarnych), a z drugiej – zwiększy zasoby mieszkaniowe w kraju, w szczególności w związku z wojną na terytorium Ukrainy i napływającymi do Polski uchodźcami z tego kraju" - argumentuje resort rozwoju.
Rząd zdecydował też, że tylko do końca czerwca będzie wypłacał 40 zł osobom fizycznym, które przyjęły Ukraińców pod swój dach. Dopłaty mają być przedłużone dla tych, którzy przyjęli u siebie uchodźców niepełnosprawnych i ich opiekunów, osoby starsze oraz rodziny przynajmniej z trójką dzieci.