Trwa ładowanie...
d4bx5h1

Skrót wiadomości - piątek, 25 stycznia, 17.00

...
Share
d4bx5h1

25.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4bx5h1

Dynamika PKB będzie się pogarszała w I i II kwartale 2013 r., a potem się odwróci - ocenił w piątek minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem pozytywne skutki dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW widać w spadających rentownościach polskich obligacji.

Stopa bezrobocia na koniec 2013 r. może być niższa niż 13,4 proc. na koniec 2012 r. - poinformował PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sejm znowelizował w piątek jednogłośnie ustawę o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Nowe przepisy mają zwiększyć dostęp małych i średnich firm (MSP) do kredytów.

Sceptycyzm, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych przez RPP, nie sprzyja skutecznej walce z kryzysem - uważa premier Donald Tusk.

d4bx5h1

W grudniu przeprowadzono 7.183 zmiany sprzedawcy energii w grupie taryfowej G (odbiorcy indywidualni) wobec 5.324 w listopadzie - podał URE w komunikacie.

W dniach 14-20 stycznia 2013 r. drożało bydło, żyto, jęczmień i olej rzepakowy, a taniała wieprzowina, kurczęta, jaja, odtłuszczone mleko w proszku, pszenica oraz mąka detaliczna i piekarnicza - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ceny zbóż w najbliższych miesiącach pozostaną wysokie - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie. Zdaniem ARR krajowe zapotrzebowanie na zboża w sezonie 2012/13 spadnie rdr o 1,4 proc.

Ceny wieprzowiny, wołowiny i drobiu w I połowie roku utrzymają się na wysokich poziomach - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie.

d4bx5h1

Po stronie polityki gospodarczej jedynym czynnikiem mogącym ożywić popyt krajowy są obniżki stóp procentowych, a odczuwalne ożywienie w całej gospodarce może przyjść dopiero w II połowie 2014 roku - wynika z raportu Instrument Szybkiego Reagowania przygotowanego przez grupę naukowców na zlecenie PARP.

Gospodarka strefy euro stabilizuje się na bardzo niskim poziomie. W dalszej części tego roku można spodziewać się ożywienia gospodarczego - ocenił Mario Draghi, prezes EBC.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w IV kw. 2012 r. o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,9 proc. - poinformowało biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w styczniu 2013 r. do 104,2 pkt. ze 102,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo w komunikacie.

d4bx5h1

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w grudniu do 369 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

BUDŻET, DŁUG

Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do budżetu na 2013 r. Tym samym do 12 mld zł wzrośnie limit pożyczek, które rząd będzie mógł udzielić Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych, a 3 mln zł zostaną przekazane na budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na razie jest za wcześnie na rewizję założeń makroekonomicznych w budżecie na 2013 rok, ale w ciągu tego roku może dojść do konieczności noweli budżetu - ocenia Ministerstwo Finansów

d4bx5h1

Stanowiska państw członkowskich w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020 są bardzo odległe - ocenił w piątek szef PE Martin Schulz. Dodał, że jeśli wieloletnie ramy finansowe zostaną uzgodnione na szczycie w lutym na zbyt niskim poziomie, PE może je zawetować.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,5 proc. i wyniósł 2.291,30 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,88 proc. i wyniósł 10.926,65 pkt.

d4bx5h1

SPÓŁKI

Zysk netto BGK za 2012 rok był rekordowy i wyniósł ponad 460 mln zł - poinformował prezes BGK Dariusz Daniluk. Dodał, że bank będzie rekomendował Radzie Nadzorczej zatrzymanie zysku.

Sejm odrzucił w piątek obywatelski projekt ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos S.A. Odrzucenie dokumentu rekomendowała sejmowa Komisja Skarbu Państwa.

Orbis liczy, że tegoroczne wyniki spółki nie będą gorsze niż w ubiegłym roku - poinformował PAP Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu.

Orbis chce mieć na koniec 2015 roku w Polsce i krajach nadbałtyckich 90 hoteli, z czego około 70 proc. w oparciu o model "asset light" - poinformował na konferencji prasowej prezes Orbisu Laurent Picheral.

Sygnity miało w I kw. 2012/13 dobry miks sprzedażowy, który przełożył się na poprawę marży brutto. To sprawiło, że EBIT i zysk netto powinny okazać się lepsze rdr. Spółka miała w I kw. dodatnie przepływy operacyjne i zakończyła grudzień z ok. 100 mln zł gotówki. Obecny backlog jest porównywalny rdr.

Zarząd AC Autogaz zarekomendował walnemu zgromadzeniu spółki wypłatę 2,1 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Konsorcjum ze słowacką spółką Tatry Mountain Resorts(TMR) złożyło w piątek oficjalną ofertę kupna 100 proc. akcji Polskich Kolei Linowych - poinformował TMR na stronie internetowej.

Grupa Hitachi, która wspólnie z Budimeksem złożyła ofertę na budowę bloku w Elektrowni Turów o wartości prawie 5 mld zł brutto, ocenia że oferta jest rynkowa, a prawie dwa razy niższy budżet PGE nierealny. Liczy się z tym, że PGE unieważni przetarg, ale deklaruje, że jeśli będzie rozpisany nowy, to będzie chciała wziąć udział - poinformował PAP Piotr Zawadzki, dyrektor ds. rozwoju grupy Hitachi.

Sąd zdecydował o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Polskiego Jadła - poinformowała spółka w komunikacie.

Urząd Zamówień Publicznych zakończył kontrolę przetargu na e-Podatki i nie stwierdził naruszenia procedur - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa UZP, Anita Wichniak-Olczak. Decyzja UZP otwiera Sygnity drogę do podpisania kontraktu na 232 mln zł brutto.

Ministerstwo Finansów wstępnie planuje podpisanie w przyszłym tygodniu z Sygnity umowy na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki - poinformowało PAP biuro prasowe resortu.

Sygnity czasowo ograniczyło rozwój za granicą, ale chce tam rosnąć w przyszłości. Spółka przeformatowała działalność Quatry i planuje wygasić segment teletechnika. W ramach optymalizacji spółka zlikwidowała dział prawny, pracuje nad outsourcingiem płac i analizuje outsourcing usług księgowych.

getBACK, kontrolowana przez Leszka Czarneckiego spółka windykacyjna, chce uzyskać w 2013 r. 5-proc. udział w polskim rynku zakupu wierzytelności. Firma w dłuższej perspektywie może zadebiutować na giełdzie - poinformował PAP prezes getBACK, Dawid Popławski.

Baltic Ceramics, spółka działająca na rynku proppantów, chce zadebiutować na rynku NewConnect. Spółka planuje budowę zakładu produkcyjnego w Lubsku za łączną kwotę ok. 150 mln zł, którego start operacyjny jest przewidziany na 2015 rok - poinformował PAP Piotr Woźniak, prezes Baltic Ceramics.

Kurs akcji spółki Medica Pro Familia wzrósł na otwarciu w debiucie na rynku NewConnect o 0,1 proc., do 10,01 zł.

Betomax Polska ustalił przedział cenowy, w którym będą przyjmowane deklaracje nabycia akcji w pierwotnej ofercie publicznej na 2,7 - 5 zł - wynika z aneksu do prospektu emisyjnego spółki.

Grupa Redan zakłada dużą poprawę wyników w tym roku, liczy na osiągnięcie zysku. Spółka stawia na rozwój e-commerce, sprzedaż za granicą i franczyzę - poinformował w rozmowie z PAP Bogusz Kruszyński, wiceprezes Redanu.

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ofercie publicznej. Nowelizacja zakłada uproszczenie obowiązków informacyjnych dotyczących niektórych rodzajów ofert publicznych.

Bioton otrzymał od koncernu Actavis zawiadomienie o rozwiązaniu umowy joint venture dotyczącej współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji insulin na rynkach Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii - podał Bioton w komunikacie.

Skorygowany zysk na akcję Procter & Gamble, największej na świecie spółki w branży produktów konsumpcyjnych, w II kw. roku fiskalnego wyniósł 1,22 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Złoty w przyszłym tygodniu będzie się utrzymywał w przedziale 4,15-4,20 za euro, a najważniejsze dla jego kursu będą dane z USA oraz głosy z RPP - uważają dilerzy. Ich zdaniem rynek długu ustabilizuje się na obecnych poziomach, choć możliwe są wzrosty cen, szczególnie na krótkim końcu i środku krzywej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1186 a kurs złotego do euro na 4,1903 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3469 USD i 122,71 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Prezydent będzie konsultował z koalicją i opozycją plan działania zakładający, że decyzja ws. ewentualnego wejścia Polski do strefy euro zapadłaby w 2015 r. po wyborach prezydenckich i parlamentarnych, a wcześniej nasz kraj spełniłby niezbędne kryteria - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 4 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia marża detaliczna w cenie benzyny bezołowiowej Pb95 w dniach 18-24 stycznia 2013 r. wyniosła 9 gr, co stanowi 1,7 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 10 gr, co stanowi 1,8 proc. ceny.

Ceny paliw na przełomie stycznia i lutego 2013 r. mogą nieznacznie wzrosnąć, o ok. 2gr/l - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Poważniejszy i długotrwały ruch cen detalicznych paliw w górę nie ma realnych podstaw makroekonomicznych. Obniżki cen cały czas mają realną podstawę - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 113,38-113,40 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po wzroście zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 95,82 USD, po spadku o 13 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną przed danymi z rynku nieruchomości w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.126,50 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8090,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Rzeczywista stopa bezrobocia, liczona według wskaźnika U2, w III kwartale 2012 r. wyniosła 13,9 proc. wobec 9,9 proc. według wskaźnika BAEL oraz 12,4 proc. według stopy bezrobocia rejestrowanego - ocenił w rozmowie z PAP Adrian Burda z firmy PMR. Jego zdaniem, na koniec 2013 r. rzeczywiste bezrobocie może przekroczyć 16 proc.

Zaległe płatności Polaków przekroczą 40 mld zł w II połowie 2013 - wynika z prognozy BIG Infomonitor.

2013 rok będzie trudnym rokiem dla branży budowlanej, niepewne są również projekty inwestycyjne w energetyce - wynika z raportu Instrument Szybkiego Reagowania przygotowanego przez grupę naukowców na zlecenie PARP.

Po grudniowych danych z gospodarki, uzasadnienie przez Radę Polityki Pieniężnej zapowiadanej przerwy w obniżkach stóp procentowych byłoby trudne - uważa członek Rady Gospodarczej przy premierze Bogusław Grabowski.

Warunki gospodarcze w strefie euro w I połowie 2013 r. będą ciężkie, a większego ożywienia można spodziewać się w 2014 r. - ocenia prezes Adecco SA Patrick de Maeseneire.

Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo dobry" a rajd na rynku akcji, który wyniósł indeks S&P 500 na wieloletnie maksima powinien być kontynuowany - ocenił w piątek prezes Goldman Sachs Lloyd Blankfein.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

287 banków komercyjnych w przyszłym tygodniu zwróci pożyczki LTRO warte 137,2 mld euro - poinformował w piątek Europejski Bank Centralny.

Nowy raport dotyczący szacunkowych zasobów gazu łupkowego w Polsce zostanie opublikowany prawdopodobnie na początku 2014 r. - poinformował PAP dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu wszystkie trzy projekty ustaw dotyczących związków partnerskich, zarówno ten złożony przez PO, jak i dwa autorstwa Ruchu Palikota i SLD. Za ich odrzuceniem opowiedzieli się posłowie PiS, SP, PSL i część posłów Platformy.

Sejm odrzucił w piątek wniosek złożony przez klub PiS o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Wniosek o wotum nieufności poparło 220 posłów; 232 zagłosowało przeciw; nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość wymagana do odwołania ministra wynosi 231 głosów.

335 pociągów zostało zatrzymanych w całym kraju w piątek ok. godz. 8.50 rano z powodu strajku ostrzegawczego na kolei. To ponad jedna trzecia wszystkich pociągów kursujących w godz. 7-9.

Spór zbiorowy z władzami PKP zakończy się do 1 lutego - poinformował w piątek dziennikarzy przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Ocenił jednocześnie, że do porozumienie jest bardzo daleko. W piątek od godz. 9 trwają rozmowy pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi. Spotkanie to poprzedził dwugodzinny strajk ostrzegawczy na kolei.

Rozmowy między kolejarzami a pracodawcami zostały przerwane do poniedziałku do godz. 13.30 - poinformował w piątek mediator Longin Komołowski.

Sejm znowelizował w piątek ustawę o płatnościach przyznawanych rolnikom w ramach unijnych dopłat bezpośrednich. Nowe przepisy umożliwią przekazanie dodatkowych pieniędzy za 2013 rok.

Sejm znowelizował Prawo upadłościowe i naprawcze. Nowelizacja przewiduje, że dłużnicy objęci wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mieli prawo ubiegać się w sądzie upadłościowym o zwolnienie z kosztów.

W piątkowym głosowaniu posłowie znowelizowali ustawę śmieciową. Większość samorządów uważa, że nowela jest dla nich korzystniejsza od obecnych przepisów. Zmiany pozwolą gminom naliczać opłaty za wywóz odpadów według różnych metod, a nie tylko jednej.

78 proc. aktywnych zawodowo Polaków wyraża ogólne zadowolenie ze swej obecnej pracy. Zarazem tylko 45 proc. uważa, że ich praca przynosi dobre zarobki i łączy się z zadowalającymi świadczeniami socjalnymi - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Klub PiS w czwartek, albo w pierwszych dniach lutego zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu z prof. Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera - dowiedziała się PAP od polityków z kierownictwa PiS. Partia chce, żeby wniosek był głosowany na posiedzeniu Sejmu 20-22 lutego.

Planowane na 25 stycznia posiedzenie komisji odpowiedzialności konstytucyjnej dotyczące wniosków o Trybunał Stanu dla Z. Ziobry i J.Kaczyńskiego zostało przełożone. Odbędzie się ono na kolejnym posiedzeniu Sejmu, najprawdopodobniej 7 lutego.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

W Czechach rozpoczęła się w piątek druga tura dwudniowych wyborów prezydenckich, w których Czesi wyłonią w bezpośrednim głosowaniu następcę Vaclava Klausa. Zmierzą się były socjaldemokratyczny premier Milosz Zeman oraz szef MSZ Karel Schwarzenberg.

Gdyby obiecane przez premiera Davida Camerona referendum ws. wyjścia W.Brytanii z UE odbyło się teraz, większość Brytyjczyków zdecydowałaby się na opuszczenie Unii - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "The Times".

Turecki parlament przyjął w czwartek późnym wieczorem ustawę zezwalającą na posługiwanie się językiem kurdyjskim w sądzie, co było kluczowym postulatem kurdyjskich polityków w ramach negocjacji zmierzających do zakończenia konfliktu turecko-kurdyjskiego.

Szef Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping spotkał się w piątek z japońskim wysłannikiem i wezwał Tokio do współpracy w sprawie rozwiązania sporu dotyczącego wysp na Morzu Wschodniochińskim. Wysłannik wręczył Xi list od japońskiego premiera na temat.

Z powodu strajku pracowników odpowiedzialnych za kontrole pasażerów na niemieckich lotniskach w Duesseldorfie i Kolonii/Bonn odwołano w piątek blisko 80 lotów. Związek zawodowy Verdi domaga się 30-procentowej podwyżki płac i grozi rozszerzeniem protestu.

Ponad 200 przedstawicieli sił bezpieczeństwa i niemal 400 domniemanych rebeliantów zginęło w 2012 roku na należącym do Federacji Rosyjskiej Kaukazie Północnym, gdzie znajdują się niespokojne republiki Dagestan i Czeczenia - podały w piątek władze regionalne.

Liczba dzieci z zagranicy adoptowanych przez Amerykanów jest najniższa od 10 lat. Powodem jest m.in. prowadzona przez niektóre kraje walka z korupcją i handlem dziećmi, które towarzyszą niekiedy zagranicznym adopcjom - pisze w piątek "New York Times". Według przywołanych przez dziennik czwartkowych danych Departamentu Stanu w roku podatkowym 2012 liczba zagranicznych adopcji wyniosła 8668 i spadła o ponad 60 proc. w porównaniu z rokiem 2004, gdy wyniosła rekordowe prawie 23 tysiące.

Zamknięte granice i brak dostępu do niektórych rejonów kraju to główne problemy w niesieniu pomocy humanitarnej w Mali. Według KE pomoc żywnościowa może być niezbędna dla 4-5 mln ludzi; wkroczenie francuskich wojsk nie spowodowało natomiast fali uchodźców. W piątek w Brukseli sprawozdanie z pobytu w tym ogarniętym konfliktem afrykańskim kraju zdawała unijna komisarz ds. współpracy międzynarodowej i pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa.

(PAP)

amp/ jtt/

d4bx5h1

Podziel się opinią

Share
d4bx5h1
d4bx5h1