Trwa ładowanie...
d2auwmw
wydarzenia

Skrót wiadomości - poniedziałek, 19 sierpnia, 17.00

...

Share
d2auwmw

19.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d2auwmw

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3.830,07 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,5 proc., a mdm wzrosło o 0,6 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w lipcu wyniosła 12.588 i wzrosła rdr o 6,0 proc., oraz o 17,6 proc. mdm - podał w poniedziałek GUS.

Zatrudnienie w VII spadło o 0,7 proc. rdr vs konsensus spadku o 0,7 proc. i po spadku o 0,8 proc. w VI - GUS.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w lipcu wyniosła 11.904 i w ujęciu rocznym spadła o 19,5 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 14,5 proc. - podał w poniedziałek GUS.

d2auwmw

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w lipcu wyniosła 12.926, co oznacza wzrost o 14,3 proc. rdr i wzrost o 11,7 proc. mdm - podał w poniedziałek GUS.

W I kw. 2013 r. realne dochody do dyspozycji brutto sektora gospodarstw domowych wzrosły rdr o 3,6 proc. wobec spadku o 2,0 proc. w poprzednim kwartale. Dalsze podwyższenie się tempa wzrostu dochodów do dyspozycji brutto w najbliższym czasie wydaje się mało prawdopodobne - wynika z raportu NBP o sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 05.08-11.08 2013 roku spadł o 6,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 3,5 proc. i wyniósł 71,10 pkt. - podała firma Experian.

W piątek, 16 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.442,43 mln zł wobec 28.444,86 mln zł w środę - podał NBP.

d2auwmw

W I półroczu 2013 roku szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców przekraczających polski odcinek zewnętrzny granicy UE wyniosła 3.685,4 mln zł, o 23,75 proc. więcej rdr - podał GUS w komunikacie.

Barometr transportowy, obrazujący stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych, na koniec II kwartału 2013 r. wzrósł o 18 pkt. proc. względem I kwartału i wyniósł 53:47 - wynika z przesłanego PAP raportu firmy TimoCom.

Ceny żywności w 2013 roku wzrosną wolniej niż rok temu, o 2-2,5 proc. rdr i nie będą czynnikiem silnie oddziałującym proinflacyjnie - ocenia Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności. Jego zdaniem spadek cen większości kategorii żywności wynika m.in. z powodu niższych cen surowców na światowym rynku, kurczącego się popytu, silnej konkurencji.

Polski eksport żywności osiągnie w 2013 roku wartość rekordową, czyli przynajmniej 18,5 mld euro. Głównym rynkiem zbytu pozostanie rynek europejski, który stanowi obecnie 76 proc. całego eksportu żywności, ale rynki azjatyckie i Rosja stają się coraz bardziej atrakcyjne - ocenia Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

d2auwmw

Baltic Dry Index w poniedziałek, 19 sierpnia 2013 r. wyniósł 1.115 pkt. wobec 996 pkt. w poniedziałek, 12 sierpnia, co oznacza wzrost o 11,9 proc.

BUDŻET, DŁUG

Wartość udzielonych zamówień publicznych w okresie styczeń-lipiec 2013 r. wyniosła 26,229 mld zł wobec 24,788 mld zł w analogicznym okresie 2012 roku - wynika z sierpniowego biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 16 sierpnia 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 148.412,01 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

d2auwmw

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 222,8 mld zł, a w części dofinansowania UE 157,7 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,8 proc. i wyniósł 13.758,13 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,8 proc. i wyniósł 2.085,60 pkt.

d2auwmw

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych podpisała umowę objęcia akcji nowej emisji Aquis Exchange Limited, które docelowo dadzą warszawskiej giełdzie 30 proc. udziału w brytyjskiej spółce. Wartość transakcji to 5 mln funtów brytyjskich - poinformowała GPW w komunikacie.

Penta prowadzi z TFI PZU rozmowy w sprawie strategicznej współpracy przy dalszym rozwoju EMC Instytut Medyczny i podczas NWZA spółki, zwołanego na 20 sierpnia, będzie głosowała nad odroczeniem głosowania nad zniesieniem dematerializacji akcji EMC - poinformowała Penta w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

Marvipol oczekuje, że w tym roku sprzeda ponad 400 lokali, a w przyszłym roku ponad 500 lokali. Deweloper obserwuje wzrost powierzchni oraz wartości sprzedawanych mieszkań - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Marvipol chce być postrzegany jako grupa oparta na dwóch głównych segmentach: deweloperskim i motoryzacyjnym. Spółka wdroży program 2000+, którego celem jest zwiększenie rocznego wolumenu sprzedaży samochodów marek Jaguar i Land Rover do 2 tys. sztuk w roku 2016 z ok. 1 tys. sztuk obecnie - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Ergis-Eurofilms w 2013 roku wyda na inwestycje kwotę około 20 mln zł. Spółka pracuje również nad planem inwestycyjnym na lata 2014-2015, który zakłada łączne nakłady na poziomie 60 mln zł - poinformował na konferencji Tadeusz Nowicki, prezes Ergis-Eurofilms.

Firmy zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego udzieliły w II kwartale 2013 roku kredyty hipoteczne za 3,08 mld zł, czyli o 10,5 proc. więcej niż w I kwartale 2013 roku - wynika z raportu ZFDF.

ZWG, notowany na rynku NewConnect producent wyrobów gumowych i metalowych, planuje przeniesienie notowań na główny parkiet GPW w pierwszym kwartale 2014 roku. Przenosinom może towarzyszyć emisja akcji, ale będzie to zależało od dalszych planów akwizycyjnych ZWG - poinformował PAP prezes Marcin Sutkowski.

Projprzem podpisał z LPP list intencyjny w sprawie budowy nowego centrum dystrybucyjnego dla grupy LPP - podał Projprzem w komunikacie.

WALUTY

Sentyment globalny i sytuacja na rynkach bazowych osłabiły w poniedziałek rynki złotego i obligacji. Dilerzy złotego wskazują, że obecnie poziomy 4,25-4,26 za euro powinny powstrzymać osłabianie się złotego, z kolei dilerzy obligacji nie spodziewają się obecnie poprawy na rynku polskich SPW.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1873 a kurs złotego do euro na 4,2480 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3344 USD i 130,72 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko tanieje podczas poniedziałkowego handlu. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 107,22 USD, po zniżce o 7 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,47-110,49 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7400,00 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem korekcyjnych spadków. Zdaniem analityków kolejne sesje nie przyniosą zasadniczej zmiany obrazu rynku i należy spodziewać się konsolidacji WIG-u 20 w okolicach poziomu 2.400 pkt.

Rynek reklamy w I połowie 2013 r. zanotował spadek o 6,6 proc. w ujęciu rok do roku - podał Starlink w raporcie o rynku reklamowym po II kw. 2013 r. Analitycy domu mediowego oceniają, że rynek reklamy nie odczuje w tym roku wyraźnej poprawy, natomiast pozytywne zmiany nastąpią w 2014 r.

Rynek reklamy telewizyjnej ogółem w 2013 roku straci na wartości ok. 5 proc. Spadki będą jednak wygenerowane przez TVP1, TVP2, TVN i Polsat. Reklama w kanałach tematycznych powinna zyskać ok. 13-15 proc. - powiedział w rozmowie z PAP Marcin Boroszko, prezes Atmediów.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ministerstwo Finansów w opublikowanych w poniedziałek założeniach do nowelizacji ustawy o NBP chce m.in. wprowadzenia dwukadencyjności Rady Polityki Pienieżnej oraz możliwości odwoływania członków Rady za podjęcie działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską.

Liczba zwolenników wprowadzenia euro w Polsce od ubiegłego roku spadła o 1 pkt proc. do 30 proc., natomiast zwiększyła się liczba przeciwników do 58 proc., czyli o 2 pkt. proc. - wynika z "Monitora opinii publicznej" Ministerstwa Finansów na podstawie badania przeprowadzonego przez Ipsos.

Koalicja na rzecz rynku kapitałowego, którą tworzą Izba Domów Maklerskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Związek Maklerów i Doradców, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, apelują do rządu o wypracowanie takich rozwiązań dotyczących OFE, które nie prowadzą do destabilizacji rynku kapitałowego i ograniczenia finansowania rozwoju firm przez krajowy kapitał.

W dniach 05-11.08.2013 r. taniała m.in. pszenica i kukurydza, drożało m.in. żyto, wołowina, kurczęta i pełne mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W sierpniu wśród Polaków przeważają nastroje pesymistyczne - 67 proc. uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego w poniedziałek PAP.

Poniedziałek to ostatni dzień korespondencyjnego głosowania na przewodniczącego PO. Według informacji PAP ze źródeł w komisji wyborczej na razie frekwencja przekroczyła 45 proc. Od środy partyjna komisja ma liczyć głosy. Wyniki wyborów najprawdopodobniej w piątek.

Ruch Palikota zaprezentował w poniedziałek projekt ustawy zakładającej powołanie Funduszu Pomocy Kredytobiorcom. Fundusz miałby m.in. udzielać zwrotnej i bezzwrotnej pomocy osobom, które mają kłopoty ze spłaceniem kredytu - tłumaczył Wincenty Elsner (RP).

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek "niezwykle krytycznie" ocenił pomysł wprowadzania kibiców Ruchu Chorzów przed niedzielnym meczem na plażę w centrum miasta. Chce wyjaśnień od policji, jak dbała tego dnia o bezpieczeństwo w mieście. W niedzielnej bójce na plaży w centrum miasta wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. kibice Ruchu Chorzów i marynarze z Meksyku.

Zastępca komendanta pomorskiej policji wszczął kontrolę w gdyńskiej policji, która ma sprawdzić, czy funkcjonariusze zareagowali na czas podczas niedzielnej bójki na plaży w Gdyni. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, m.in. kibice Ruchu Chorzów i obywatele Meksyku.

Łódzka prokuratura okręgowa skierowała do Sądu Apelacyjnego w Łodzi wniosek o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla b. prezesa Amber Gold Marcina P. Jest on podejrzany - wraz ze swoją żoną Katarzyną P. - m.in. o oszustwa znacznej wartości.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Komisja Europejska odmówiła w poniedziałek komentarza na temat zaostrzenia przez Rosję kontroli towarów na granicy z Ukrainą w celu zniechęcenia władz w Kijowie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Szefowie dyplomacji państw UE spotkają się w środę w Brukseli, by omówić napiętą sytuację w Egipcie i uzgodnić wspólne działania - poinformował w poniedziałek specjalny przedstawiciel UE ds. południowego regionu Morza Śródziemnego Bernardino Leon.

Co najmniej 24 egipskich policjantów zginęło w poniedziałek na północy półwyspu Synaj w ataku bojowników uzbrojonych w rakietowe granatniki przeciwpancerne - poinformowały egipskie służby bezpieczeństwa.

Książę William, od niedawna dumny ojciec, powiedział telewizji CNN, że jego synek George to mały łobuziak i że widać już, że ma charakter. W nadanym w poniedziałek wywiadzie podkreślił, że rodzina jest teraz dla niego priorytetem.

(PAP)

pif/ asa/

d2auwmw

Podziel się opinią

Share
d2auwmw
d2auwmw