Trwa ładowanie...
d3up393

Skrót wiadomości - poniedziałek, 21 stycznia

...

Share
d3up393

22.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej zapowiada poparcie dla obniżki stóp procentowych w lutym i na tym etapie chciałby zakończyć cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

d3up393

Jeżeli marcowa projekcja NBP potwierdzi scenariusz, w którym inflacja miałaby kształtować się wyraźnie poniżej celu NBP 2,5 proc., zwłaszcza poniżej dolnej granicy celu, a tempo wzrostu PKB będzie nadal poniżej produktu potencjalnego, będzie to uzasadniało i umożliwiało dalsze obniżki stóp procentowych - ocenia w wywiadzie dla PAP Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

W pierwszym kwartale roku firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji, a powrotu na ścieżkę wzrostu oczekują najwcześniej w drugiej połowie roku - wynika z badań konkunktury NBP. W IV kw. 2012 r. sytuacja przedsiębiorstw pogorszyła się i była wyraźnie poniżej długookresowej średniej.

Wyjście z obecnego spowolnienia może być dłuższe niż w latach 2008/2009 - wynika z kwartalnego badania koniunktury przeprowadzonego przez NBP.

Branża budowlana w IV kwartale odnotowała jeszcze bardzo słabe wyniki, ale oczekiwania przynoszą już powiew optymizmu - wynika z badania koniunktury NBP.

d3up393

RPP powinna uwzględnić w swojej polityce, że inflacja znajduje się poniżej celu inflacyjnego. Obecnie Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem wysokości stóp procentowych. Obniżka stóp procentowych pomogłaby w walce ze spowolnieniem gospodarczym - uważa Jacek Rostowski, minister finansów.

Rząd jest za przystąpieniem Polski do strefy euro, nie chce jednak ogłaszać daty przyjęcia wspólnej waluty głównie z uwagi na problem, jakim jest brak niezbędnej większości w parlamencie potrzebnej do zmiany konstytucji - ocenia Dariusz Rosati, przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.

W świetle obniżającej się inflacji i wzrostu PKB poniżej potencjału jest duża przestrzeń i pilna potrzeba luzowania polityki pieniężnej - ocenia w rozmowie z PAP Dariusz Rosati, przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych, członek RPP I kadencji.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, w styczniu pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca i wyniósł 92,7 pkt. - podało w poniedziałek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

d3up393

W piątek, 18 stycznia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 26.522,56 mln zł - podał NBP.

EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 r. do 1,5 proc. z 2,2 proc. prognozowanych w październiku - wynika ze styczniowego raportu banku. EBOR w porównaniu z poprzednim raportem obniżył prognozy wzrostu PKB w 2013 r. dla Słowacji i Węgier, a podniósł dla państw bałtyckich.

Wskaźnik Apetytu na Ryzyko (Risk Appetite Index - RAI), wyliczany przez ekonomistów banku Lloyds, w ubiegłym tygodniu był stabilny, a wskaźnik apetytu na ryzyko dla strefy euro rósł i znalazł się na najwyższym poziomie od października 2005 r.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 21 stycznia 2013 r. wyniósł 838 pkt. wobec 762 pkt. w poniedziałek 14 stycznia, co oznacza wzrost o 9,97 proc.

d3up393

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów na środowym przetargu, 23 stycznia zaoferuje obligacje OK0715 oraz PS0418 łącznie za 6,0-9,0 mld zł - poinformował resort w poniedziałkowym komunikacie.

W planie finansowym Krajowego Funduszu Drogowego na 2013 rok nie przewiduje się emisji obligacji na rzecz Funduszu - poinformowało PAP Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 191,8 mld zł, a w części dofinansowania UE 136,3 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

d3up393

Na koniec listopada 69,1 proc. zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa nominowane było w euro - podał resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

Zapadalność długu zagranicznego w 2013 roku, według stanu na 30 listopada 2012 roku, wynosiła 3.759 mln euro - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zapadalność zadłużenia krajowego w 2013 roku, według stanu na 30 listopada 2012 r., wynosiła 80.790 mln zł; w 2014 roku jest to 62.986 mln zł - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec listopada 2012 r. wyniosło 68,2 proc. całości wobec 68,3 proc. na koniec października 2012 r. i 68,0 proc. na koniec 2011 roku - podał resort finansów w komunikacie.

d3up393

Udział inwestorów zagranicznych w długu Skarbu Państwa na koniec listopada 2012 roku wyniósł 54,2 proc. wobec 54,1 proc. na koniec października 2012 r. - podał resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec listopada 2012 wzrosło o 5.690,7 mln zł, tj. o 0,7 proc. mdm do 801.089,4 mln zł - podało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,52 proc. i wyniósł 10.747,74 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,5 proc. i wyniósł 2.328,22 pkt. W ub. tygodniu wskaźnik wzrósł o 3,3 proc.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 19.664,12 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 2.573,67 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,43 proc., do 6.180,98 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,57 proc. i wyniósł 3.763,03 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,61 proc. i wyniósł 7.748,86 pkt.

SPÓŁKI

Azoty Tarnów, które mają zgodę KE na przejęcie Puław, zakładają, że niebawem ruszą szczegółowe prace nad synergiami wynikającymi z połączenia. Wstępnie szacują, że te synergie, szacowane wcześniej na 100 mln zł, mogą być dwa razy większe. Planowane są też istotne oszczędności w inwestycjach - poinformowali przedstawiciele grupy.

Polimex-Mostostal odstąpił od umowy na budowę kompleksu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Sulnówku o wartości netto 34,5 mln zł podpisanym z gminą Świecie - podała spółka w komunikacie.

Sygnity w marcu planuje wykupić obligacje o wartości 60 mln zł. Spółka rozważa też emisję obligacji o wartości do 40 mln zł, co w rezultacie ma spowodować redukcję zadłużenia z tytułu obligacji - poinformował PAP Krzysztof Ducal wiceprezes Sygnity.

Fundusze TFI PZU mają mniej niż 5 proc. głosów w Instalu Kraków - podała spółka w komunikacie.

Work Service do końca 2015 roku planuje przeznaczyć łącznie ok. 250 mln zł na akwizycje. W tej chwili rozmawia z czterema podmiotami o przychodach na poziomie ok. 200 mln zł każdy - poinformowali na konferencji przedstawiciele Work Service. Dodali, że spółka planuje wypłatę dywidendy zysku za 2012 rok.

Hortico złożyło jedną z trzech ofert wstępnych w sprawie zakupu akcji Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim od Skarbu Państwa. Pozostałe dwie oferty zostały złożone przez LMB Capital oraz Piotra i Bogusławę Miranowskich - podało MSP w komunikacie.

Oferta ATM-u, który zaproponował 0,1 zł za zakup jednej akcji mPay, okazała się najkorzystniejszą w procesie sprzedaży pakietu 30,2 proc. akcji spółki. Finalizacja transakcji spodziewana jest w ciągu około tygodnia - poinformował PAP Gaweł Jarosiński, syndyk masy upadłości mPay International.

Oferta konsorcjum Asseco Poland za 121,7 mln zł jest druga pod względem ceny w przetargu na Podkarpacki System e-Administracji Publicznej. Najtańszą ofertę złożyła spółka Atos IT Services, która zaproponowała 92,6 mln zł - poinformował PAP Konrad Łoboda z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Marka, notowana na rynku NewConnect spółka pożyczkowa, obniżyła do 0,51 mln zł prognozę zysku netto w 2013 roku i do 5 mln zł w 2014 roku - podała spółka w komunikacie.

Global Cosmed, producent kosmetyków, który planuje debiut na GPW, prowadzi rozmowy na temat przejęć z trzema firmami kosmetycznymi z Niemiec, przygląda się też mniejszym spółkom z Polski - poinformowała dziennikarzy prezes spółki, Ewa Wójcikowska.

Global Cosmed, firma produkująca kosmetyki i wyroby chemii gospodarczej, chce w kolejnych latach osiągnąć dynamikę przychodów na poziomie ok. 15-20 proc. rocznie. Chce rozwinąć działalność w krajach zachodniej Europy. Ze względu na planowane inwestycje, nie planuje na razie wypłaty dywidendy.

Kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) wydobyły w ubiegłym roku niespełna 12 mln ton węgla, czyli ok. 800 tys. ton mniej niż zakładano na początku roku. Zysk netto - według wstępnych szacunków - wyniósł ok. 52 mln zł.

Grupa Gino Rossi prognozuje, że wypracuje w tym roku 14,1 mln zł skonsolidowanej EBITDA przy przychodach na poziomie 228,6 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Asseco Poland podpisało w poniedziałek list intencyjny określający zasady kupna 100 proc. akcji spółki ZETO Bydgoszcz - podała firma w komunikacie

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1351 a kurs złotego do euro na 4,1762 - poinformował NBP.

Złoty kontynuował w poniedziałek osłabienie po słabych danych o produkcji przemysłowej za grudzień. Presję na polską walutę wywierają coraz silniejsze przewidywania inwestorów, że po obniżce stóp procentowych w lutym, RPP nie zdecyduje się na przerwę w cyklu i będzie kontynuowała cięcia stóp.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3323 USD i 119,37 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Stawka referencyjna Polonia w poniedziałek nie zmieniła się wobec piątku i wyniosła 3,97 proc. - podał NBP.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają przed rozpoczęciem rozmów w USA w sprawie działań związanych z budżetem i przed spotkaniem ministrów finansów w sprawie kryzysu zadłużenia - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 95,18 USD, po spadku o 38 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,72-111,74 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8051,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

RPP obniży stopy procentowe w lutym i marcu, każdorazowo po 25 pb. Argument za obniżkami stanowią dane makro za grudzień 2012 r. - ocenił członek Rady Gospodarczej przy premierze Jakub Borowski. Jego zdaniem, w IV kw. 2012 r. PKB wzrósł 0,8 proc. rdr.

Perspektywy dla złotego na tle innych walut rynków regionu są optymistyczne, a dla czeskiej korony negatywne - oceniają ekonomiści Goldman Sachs i Deustche Bank.

Polska gospodarka nie osiągnęła jeszcze dna spowolnienia wzrostu gospodarczego. W I kwartale tego roku dynamika PKB może przyjąć wartość ujemną - uważa Mirosław Gronicki, były minister finansów.

Dołek spowolnienia gospodarczego przypadnie na I kwartał bieżącego roku, kiedy to wzrost PKB znajdzie się w przedziale 0,5-1,0 proc. W całym 2013 roku można się spodziewać wzrostu w granicach około 1,5 proc. - oceniają ekonomiści PKO BP.

Złoty w perspektywie 2013 roku umocni się do 3,90 za euro i 2,84 za dolara amerykańskiego - prognozują analitycy banku PKO BP.

W 2013 r. dynamika PKB w Polsce spowolni do ok. 0,5 proc., a w pierwszej połowie roku gospodarka znajdzie się w recesji - prognozuje BRE Bank. Zdaniem ekonomistów banku inflacja do połowy roku spadnie poniżej 1,5 proc., a RPP obniży stopy procentowe o kolejne 75 pb.

UniCredit spodziewa się, że pierwszy kwartał 2013 roku na warszawskiej giełdzie przebiegnie pod znakiem korekty i realizacji zysków w oczekiwaniu na podaż akcji ze strony Skarbu Państwa i sprzedaż części BZ WBK. Szanse na poprawę koniunktury są w drugim półroczu, ale w całym roku GPW powinna zyskać 10 proc. - uważają specjaliści z zespołu analiz UniCredit.

Polskie SPW znajdują się w kategorii "neutralne" w rekomendacjach dla obligacji rynków wschodzących - wynika ze styczniowego raportu banku Danske.

Trudno obecnie przesądzać, w którym kierunku podążać będzie w najbliższym czasie rynek giełdowy. Równie prawdopodobny jest scenariusz spadkowy, jak i wzrostowy - oceniają analitycy. Poniedziałkowa sesja nie przyniosła rozstrzygnięć. Zabrakło impulsu z zewnątrz.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

GUS opublikuje w czwartek, 24 stycznia, o godz. 10.00 Biuletyn Statystyczny z danymi o bezrobociu i sprzedaży detalicznej - podał GUS w komunikacie.

W poniedziałek cena pozwoleń na emisję CO2 w UE spadła do historycznie niskiego poziomu poniżej 5 euro za tonę. Komisja Europejska wezwała rządy i PE do pilnego przyjęcia jej propozycji naprawy unijnego rynku CO2, by pobudzić inwestycje w odnawialne źródła energii.

Starcia z islamistami na polach gazowych In Amenas w Algierii nie miały dotychczas większego wpływu na dostawy algierskiego gazu do Europy ani na jego ceny na rynku spot. Zmniejszenie ilości przesyłanego z Algierii do Włoch gazu było chwilowe.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Były prezes NIK, dotychczasowy wiceminister finansów Mirosław Sekuła został w poniedziałek marszałkiem woj. śląskiego.

Likwidacja centrali NFZ, powołanie instytucji wyceniającej świadczenia medyczne, wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń oraz elektronicznych kart pacjenta i lekarza - to główne założenia reformy, które w wywiadzie dla PAP przedstawia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

31 stycznia zapadnie wyrok w procesie wytoczonym przez Michała Tuska wydawcy "Faktu" za sugestie tego tabloidu, że synowi premiera grozi do 10 lat więzienia w związku z możliwością przestępstwa przy jego współpracy z OLT Express.

W kontekście pogłębienia współpracy polsko-mongolskiej ważne jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie działalność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Mongolii Cachiagijnem Elbegdordżem.

Od 2015 roku sprawdzian dla szóstoklasistów będzie się składał z egzaminu z języka polskiego i matematyki oraz obowiązkowego egzaminu z języka obcego. To najważniejsza zmiana jaką planuje MEN na zakończenie nauki w szkole podstawowej.

Do 8 firm w kraju trafiło 10 ton zanieczyszczonego mleka w proszku ze Szczekocin - poinformował w poniedziałek rzecznik GIS Jan Bondar. W firmach tych trwają kontrole. Nie wiadomo, jaka substancja była w składzie mleka. Ustala to prokuratura.

Lotnisko w Modlinie może ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie w maju lub w kwietniu - powiedział w poniedziałek prezes modlińskiego portu Piotr Okienczyc. Sytuacja portu w Modlinie była w poniedziałek omawiana przez mazowieckich radnych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Barack Obama został w poniedziałek uroczyście zaprzysiężony na drugą kadencję jako prezydent USA podczas publicznej ceremonii pod kapitolem.

Przeciąga się zatwierdzenie programu pomocowego dla Cypru, który zmaga się z zadłużeniem i potrzebuje środków dla banków. Partnerzy ze strefy euro mogą zatwierdzić pomoc dopiero w drugiej połowie marca, gdy nowy rząd zobowiąże się m.in. do prywatyzacji.

Koalicja SPD/Zieloni wygrała wybory w Dolnej Saksonii. CDU straciła władzę, chociaż pozostała najsilniejszą partią w landzie. To ostrzeżenie dla kanclerz Angeli Merkel, że jesienna batalia o Bundestag nie jest przesądzona, mimo popularności szefowej rządu.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron wygłosi w środę w Londynie długo oczekiwane przemówienie na temat przyszłego statusu swego kraju w Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek kancelaria szefa brytyjskiego rządu.

172 czeskich intelektualistów podpisało się w poniedziałek pod petycją popierającą lidera współrządzącego ugrupowania TOP 09 Karela Schwarzenberga, który w drugiej turze wyborów prezydenckich (25 i 26 stycznia) zmierzy się z socjaldemokratą Miloszem Zemanem.

Islamistyczna grupa Zamaskowana Brygada, która przyznała się do uprowadzenia kilkuset zakładników w kompleksie gazowym we wschodniej Algierii, zagroziła kolejnymi atakami, jeśli Zachód nie zakończy - jak to określono - ataków na muzułmanów w sąsiednim Mali.

W wyniku kryzysu wywołanego przez islamistów, którzy w środę wzięli kilkuset zakładników w algierskim kompleksie gazowym, zginęło 37 uprowadzonych cudzoziemców, Algierczyk oraz 29 porywaczy - poinformował w poniedziałek premier Abdelmalek Sellal.

Uczestnicy spotkania koalicji syryjskich sił opozycyjnych w Stambule odłożyli o 10 dni próbę utworzenia przejściowego rządu - poinformowała koalicja w poniedziałek.

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi w poniedziałek wyraził sprzeciw wobec francuskiej interwencji wojskowej w Mali. - Nie chcemy, by w Afryce powstało nowe ognisko krwawego konfliktu - powiedział podczas szczytu ekonomicznego w stolicy Arabii Saudyjskiej.

Pociski antyrakietowe typu Patriot, które mają być wykorzystywane do obrony Turcji przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii, przybyły z Niemiec do tureckiego portu Iskenderun na Morzu Śródziemnym.(PAP)

pif/ osz/ asa/

d3up393
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3up393
d3up393