Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 15‑16 grudnia

...

16.12. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL zadecydował, że Jerzy Witold Pietrewicz będzie kandydatem na wiceministra finansów - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do NKW. Przysługujące ludowcom stanowisko było do tej pory nieobsadzone.

Prezydent Bronisław Komorowski jest wielkim zwolennikiem wejścia Polski do strefy euro; realną datą przystąpienia do unii walutowej jest 1 stycznia 2016 r. - powiedział prezydencki doradca ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.

Krzysztof Adaszewski zostanie od 16 grudnia nowym prezesem NFI Midas, a dotychczasowy prezes, Wojciech Pytel, będzie przewodniczącym rady nadzorczej spółki - poinformował NFI Midas w komunikacie prasowym.

Oferta konsorcjum Wasko, D2S i Fonbud o wartości brutto 18,2 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w jednej z części przetargu na sieć szerokopasmową województwa podlaskiego - podało Wasko w komunikacie.

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, która ma zagwarantować kontrolę państwa nad zakładami azotowymi w Puławach i Tarnowie. Złoży też doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji tych zakładów.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Polacy nie stracą zainteresowania Afganistanem po wycofaniu się koalicji z tego kraju. Po 2014 r. zapewne będziemy chcieli Afgańczykom w różnych formach pomagać - powiedział w sobotę w Szczecinie dziennikarzom minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Niech nigdy więcej Polak nie staje z bronią przeciwko Polakowi; ofiary stanu wojennego pamiętamy, a pamięci zaginąć nie pozwolimy - mówił w niedzielę podczas obchodów 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek legendarny przywódca strajku górników w tym zakładzie Stanisław Płatek.

Musimy doprowadzić do jak najszybszego odsunięcia tej władzy, która Polskę niszczy, a jest nieustannie z siebie bardzo zadowolona - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rok 2012 potwierdził, że mamy do czynienia z najgorszym rządem po 1989 roku.

Liderzy: SLD - Leszek Miller oraz RP - Janusz Palikot wezwali w niedzielę, w 90. rocznicę zabójstwa Gabriela Narutowicza, do powstrzymania mowy nienawiści. "Słowo potrafi tworzyć i koić, ale potrafi zabijać" - mówił Miller. Palikot przedstawił "7 zasad przeciwko mowie nienawiści".

W maju 2013 roku odbędzie się Kongres Lewicy Społecznej - zdecydowała w niedzielę Rada Krajowa SLD. Wcześniej szef partii Leszek Miller zapewniał, że Sojusz zrobi wszystko, bo powstrzymać "marsz brunatnej prawicy".

Stworzenie raportu obywatelskiego "o naprawie Rzeczpospolitej" zapowiadają w rozesłanym do mediów w niedzielę piśmie kandydat PiS na premiera Piotr Gliński i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Krzysztof Szczerski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

26 zabitych, w tym 20 dzieci - to bilans masakry w szkole podstawowej w Newtown w stanie Connecticut - poinformowała w piątek miejscowa policja. Nie żyje także sprawca masakry, który popełnił samobójstwo. Według CNN, cierpiał on na zaburzenia psychiczne.

Sieci telewizyjne CNN i ABC poinformowały w sobotę, że prezydent USA Barack Obama wybrał senatora Johna Kerry'ego na następcę Hillary Clinton na stanowisku sekretarza stanu.

Sondaże exit poll wskazują, że japońska Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) odniosła wielki sukces w niedzielnych wyborach i powraca do władzy. Jest praktycznie pewne, że nowym premierem zostanie konserwatywny przywódca PLD Shinzo Abe.

Reżim Baszara el-Asada jest w stanie w ciągu kilku godzin użyć operacyjnie swej broni chemicznej, ale na razie nie zanosi się, aby miał to uczynić - twierdzi wywiad niemiecki (BND), na który powołuje się w najnowszym numerze tygodnik "Der Spiegel'.

Planowane przez NATO rozmieszczenie rakiet Patriot na granicy turecko-syryjskiej "grozi wojną światową", która ogarnęłaby także Europę - oświadczył w sobotę szef sztabu armii irańskiej.

Na dwa miesiące przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech pogłębia się klimat politycznej niepewności. Największą zagadką pozostaje to, co po zbliżającej się dymisji zrobi premier Mario Monti, proszony o start w wyborach przez centroprawicę.

18 nielegalnych imigrtantów utonęło, a 9 zaginęło po zatonięciu przepełnionej łodzi w pobliżu wyspy Lesbos na Morzu Egejskim - poinformowała w sobotę policja portowa greckiego ministerstwa marynarki handlowej.

W pierwszym etapie referendum konstytucyjnego w Egipcie, które odbyło się w sobotę, nieznaczne zwycięstwo odnieśli zwolennicy nowej ustawy zasadniczej - poinformował w niedzielę członek Bractwa Muzułmańskiego powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania.

Egipski Front Ocalenia Narodowego grupujący większą część nieislamskiej opozycji potwierdził, że w sobotę, w pierwszym dniu referendum konstytucyjnego, które przeprowadzono w połowie prowincji kraju, 55 proc. głosujących poparło projekt konstytucji.

Przed pałacem prezydenckim Belem w Lizbonie związkowcy demonstrowali w sobotę przeciwko "budżetowi skrajnych cięć, narzuconych Portugalii przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy", jak określili cel protestu jego organizatorzy.

Departament Stanu USA poinformował w sobotę, że szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, przechodząca grypę żołądkową, która spowodowała u niej odwodnienie, zemdlała i doznała wstrząśnienia mózgu.

Polska delegacja wróciła z Dubaju, gdzie zakończyła się debata o zmianach w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych (ITR). Polska nie podpisała dokumentu, bo niektóre jego zapisy wciąż budzą wątpliwości - powiedział w sobotę minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w sobotę w Afganistanie podpisał umowę międzyrządową o współpracy. Nie zapominamy o Afganistanie, nie zostawimy was samych - zapewnił Sikorski na spotkaniu z szefem afgańskiego MSZ Zalmajem Rassoulem. (PAP)

bg/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)