Trwa ładowanie...
d26ltgb
wydarzenia

Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 26-27 stycznia

...

Share
d26ltgb

27.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

Na Wall Street trwa najdłuższa od listopada 2004 roku seria wzrostów, a w piątek notowaniom pomagały lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek, które przysłoniły słabe dane makro. Najtańsze od roku są akcje Apple.

d26ltgb

Pracownicy greckiego urzędu statystycznego ELSTAT wezwali w piątek swego szefa Andreasa Jeorju do dymisji w związku z oskarżeniem go o zawyżenie poziomu zadłużenia kraju; zawyżone dane były podstawą przyznania Grecji pomocy przez Unię Europejską.

PKN Orlen poinformował, że obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 6 zł za tysiąc litrów.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 16 zł, a benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 15 zł i obniża hurtowe ceny oleju napędowego o 7 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos zmieniła w sobotę ceny hurtowe paliw - poinformowało biuro prasowe spółki. O 14 zł na tysiąc litrów wzrosły ceny benzyn bezołowiowych 95 i 95AL, a o 15 zł na tysiąc litrów podrożała benzyna bezołowiowa 98.

d26ltgb

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Duchowni, wojsko, harcerze, strażacy, liczne poczty sztandarowe i tysiące wiernych przemierzyło w niedzielę wieczorem Krakowskie Przedmieście w Warszawie, w ostatniej drodze za trumną z ciałem prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Ponad 80 kardynałów i biskupów weźmie udział w poniedziałek w mszy pogrzebowej prymasa Polski kard. Józefa Glempa, która odbędzie się w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. W uroczystościach będzie też uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

d26ltgb

Były premier Czech Milosz Zeman został wybrany w sobotę na prezydenta. W drugiej turze historycznych, po raz pierwszy bezpośrednich wyborów pokonał szefa MSZ Karela Schwarzenberga. Komentatorzy liczą, że nowy prezydent będzie proeuropejski.

Rząd odpowiada przed parlamentem, nie przed prezydentem, i będzie kontynuował pracę, dopóki ma większość w Izbie Poselskiej - oświadczył w niedzielę premier Czech Petr Neczas w odpowiedzi na apel prezydenta elekta Milosza Zemana o wcześniejsze wybory.

Jakikolwiek sygnał, że Syria, w której trwa antyrządowe powstanie, traci kontrolę nad swoim arsenałem broni chemicznej, może spowodować uderzenie ze strony Izraela - ostrzegł w niedzielę wicepremier kraju Silwan Szalom.

Kilkanaście tysięcy ludzi manifestowało w sobotę na ulicach Waszyngtonu swoje poparcie dla zaostrzenia restrykcji na broń palną. Swobodny dostęp do broni w USA uważa się za główną przyczynę niedawnej masakry w szkole w Newtown w stanie Connecticut, gdzie szaleniec zastrzelił 26 osób.

d26ltgb

Na razie nie ma zbliżenia stanowisk Rosji i USA w sprawie obrony przeciwrakietowej; światu wciąż grozi nowy wyścig zbrojeń - oświadczył w niedzielę premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

60 proc. uczestników niedzielnego referendum w Bułgarii opowiedziało się za budową nowej elektrowni atomowej - wynika ze wstępnych rezultatów. Niska frekwencja sprawia, że parlament prawdopodobnie będzie musiał ponownie rozpatrzyć kwestię budowy siłowni w Belene.

Brytyjski rząd ostrzegł w niedzielę przed "konkretnym zagrożeniem" dla obcokrajowców w samozwańczym regionie autonomicznym na północy Somalii - Somalilandzie. Wezwał też swoich obywateli, by najszybciej jak to możliwe opuścili ten kraj.

Egipska policja użyła w niedzielę gazu łzawiącego przeciwko rzucającym w nią kamieniami demonstrantom w Kairze czwartego dnia starć ulicznych w Egipcie, w których zginęły dotychczas co najmniej 42 osoby.

d26ltgb

Co najmniej trzy osoby zginęły, a setki odniosły obrażenia w niedzielę podczas demonstracji towarzyszących pogrzebom 33 ofiar zamieszek, do których doszło w sobotę w Port Saidzie na północy Egiptu.

Wojska malijskie i wspierające je oddziały francuskie wyparły w sobotę islamistów z położonego na północy Mali miasta Gao, będącego dotychczas ich "twierdzą" - poinformował rzecznik armii malijskiej. (PAP)

dan/

d26ltgb

Podziel się opinią

Share
d26ltgb
d26ltgb