Trwa ładowanie...
d3d2h41

SKW ws. artykułu "Rzeczpospolitej" (komunikat)

...

Share
d3d2h41

09.12. Warszawa - Oświadczenie Służby Kontrwywiadu Wojskowego:

W nawiązaniu do artykułu Piotra Nisztora "Weryfikatorzy WSI poza podejrzeniami?" (Rzeczpospolita 9.12.2009), Służba Kontrwywiadu Wojskowego informuje, że faktycznie umorzyła postępowania kontrolne, o których mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych prowadzone wobec byłych członków Komisji Weryfikacyjnej WSI Piotra Bączka oraz Leszka Pietrzaka.

Powodem umorzenia nie jest jednak zmiana oceny stanu faktycznego stanowiącego podstawę do ich wszczęcia, lecz zastosowanie się Służby Kontrwywiadu Wojskowego do wykładni Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W uzasadnieniu do wyroku w sprawie o sygnaturze II SA/Wa 554/09 z dnia 17 września 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że to nie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, lecz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest właściwa do prowadzenia postępowań sprawdzających oraz kontrolnych wobec osób niebędących żołnierzami zawodowymi, pracownikami wojska lub pracownikami wojskowych organów ochrony prawa i wojskowych organów porządkowych.

Pomimo tego, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego dysponuje szeregiem odmiennych opinii prawnych w szczególności wskazujących na niedookreślony status byłej Komisji Weryfikacyjnej WSI, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego kierując się zasadą legalizmu, podjął decyzję o zastosowaniu wykładni Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w analogicznych postępowaniach.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ral/

d3d2h41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d2h41
d3d2h41