Słabe dane makroekonomiczne, a sytuację ratuje Cypr

Z jednej strony słabe dane z Niemiec i USA wprowadziły silny niepokój na rynkach, z drugiej bardzo dojrzała reakcja Cypryjczyków mocno uspokoiła sytuację. To był bardzo ciekawy dzień przed uspokojeniem, które najprawdopodobniej będzie towarzyszyć przerwie świątecznej.

Słabe dane makroekonomiczne, a sytuację ratuje Cypr
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

.

Wczoraj o godzinie 11:00 otwarto banki na Cyprze. Zgodnie z oczekiwaniami ustawiły się przed nimi duże kolejki, jednakże wbrew obawom nie doszło do zamieszek. Co ciekawe mimo, że banki nie działały od 12 dni obyło się bez paniki. Cypryjczycy byli dobrze poinformowani o limitach wypłat, a nie rzadko nawet wpłacali pieniądze by opłacić rachunki przelewami. Przez najbliższe 4 dni mają obowiązywać jeszcze limity wypłat, jednakże gdyby sytuacja miała tego wymagać czas ten może zostać wydłużony. .

Rynki zostały dodatkowo uspkojone komunikatem z MFW, którego rzecznik oświadczył, że program przymusowej wymiany części depozytów (mówi się w przypadku Cypru nawet o 40%) na akcje banków jest wydarzeniem, które nie będzie stosowane w innych państwach. .

Wczorajszy dzień na rynkach rozpoczął się od słabszych danych z niemieckiej gospodarki. Rynki spodziewały się gorszego wyniku sprzedaży detalicznej niż ten z zeszłego roku, jednakże ujemny poziom wywołał zdziwienie. Również bezrobocia u naszego zachodniego sąsiada okazało się delikatnie wyższe od oczekiwań. Z punktu widzenia Polski poziom 5,4% nie wygląda źle, jednakże w Niemczech nie budzi entuzjazmu. .

Po południu dla równowagi pojawiły się gorsze dane z USA. Wzrost PKB w ujęciu rocznym spadł z 2,6% do 1,7% a liczba nowozarejsetrowanych bezrobotnych utrzymała się na poziomie 5,4% kiedy to spodziewano się spadku do 5,3%. .

Efektem tych danych było poranne osłabiania się złotówki względem głównych walut. Trend ten odwrócił się kiedy to okazało się, że otwarcie banków na Cyprze przebiega bardzo sprawnie i od tego czasu złoty umacniał się. Nie zmienia to faktu, ze rynki cały czas pamiętają o nierozwiązanej sytuacji politycznej we Włoszech i temat ten prawdopodobnie powróci po świętach. .

Można się dzisiaj spodziewać znacznie spokojniejszego dnia na rynkach, gdyż w wiekszości państw to Wielki Piątek a nie Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy. Również dane makroekonomiczne nie powinny jakoś szczególnie animować aktywności na rynkach. Dopiero Poniedziałek Wielkanocny pojawią się pierwsze ważne dane czyli amerykański indeks ISM dla przemysłu.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 12.02.2013 do 29.03.2013.

Kurs EUR/PLN od 2 tygodni znajduje się w trendzie wzrostowym o ostrym nachyleniu. Kurs dotarł do poziomu 4,1920, czyli w okolice 100% zniesienia Fibonacciego i jednocześnie maksimum z lutego 2013. Kurs po korekcie wzrostu ponownie zbliża się w okolice dwumiesięcznego szczytu odbijając się od linii wsparcia jakim jest dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 15.02.2013 do 29.03.2013.

Kurs CHF/PLN zachowuje się podobnie do EUR/PLN. Kurs rośnie wraz z kanałem wzrostowym wyrysowanym na dwumiesięcznych dołkach i szczytach. Kurs obecnie znajduje się pośrodku kanału lecz przebił lokalny maksimum osiągnięte 27 lutego. Kurs zapewne nie zatrzyma się na tym 0% zniesieniu Fibonacciego i będzie podchodził do górnego ograniczenia kanału w najbliższym czasie. Znajduje się ono w okolicach 3,4650.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.02.2013 do 29.03.2013.

Kurs USD/PLN od ponad miesiąca poruszał się w kanale wzrostowym o średnim nachyleniu. Kilka dni temu kurs wybił się górą z kanału i osiągnął dwumiesięczne maksimum na poziomie 3,2800 po czym na kursie nastąpiła lekka korekta i powrót do kanału w okolice jego górnego ograniczenia. W najbliższych dnia kurs może próbować ponownie wybić się z kanału oraz przełamać lokalne szczyt.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 20.01.2013 do 29.03.2013

Kurs GBP/PLN po wybiciu z trendu spadkowego wytworzył bardzo stromy trend wzrostowy. Kurs obecnie znajduje się w okolicach krótkookresowego szczytu osiągniętego w styczniu na poziomie 4,9820. Kanał wzrostowy o tak silnym nachyleniu sugeruje, że te lokalne maksimum może być niedługo przełamane, gdyż bardzo szybko zbliża się do niego dolne ograniczenie kanału będące wsparcie dla dalszych wzrostów.

Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)