Śląski samorząd rozważa inwestycje w szerokopasmowy internet
Samorząd woj. śląskiego rozważa bezpośrednie
zaangażowanie się w budowę w regionie sieci szerokopasmowych,
umożliwiających dostęp do szybkiego internetu. Publiczna
infrastruktura mogłaby uzupełnić istniejące sieci prywatnych
operatorów.
W poniedziałek w Katowicach zainaugurowano prace nad studium rozwoju sieci szerokopasmowych dla woj. śląskiego. Dokument ma m.in. określić standardy rozwoju sieci szerokopasmowych oraz priorytety i kierunki tego rozwoju. Ma też odpowiedzieć na pytanie o rolę samorządu w tworzeniu sieci.
"Możliwe jest bezpośrednie zaangażowanie samorządu województwa w budowę sieci szerokopasmowych, tak by przedsiębiorcy, którzy już zaplanowali swoje inwestycje, mogli uzyskać wsparcie w postaci infrastruktury wojewódzkiej, która zapewni im komunikację z innymi regionami" - podało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Studium rozwoju sieci szerokopasmowych dla woj. śląskiego ma również pomóc w analizie potrzebápodmiotów, które już budują sieci szerokopasmowe, a także tych, które dopiero przymierzają się do takich projektów. Chodzi o skuteczne wskazanie i likwidację "białych plam" w tym zakresie. Mogą w tym pomóc m.in. środki unijne.
Jesienią ubiegłego roku z inicjatywy samorządu wojewódzkiego w regionie rozpoczęła się inwentaryzacja infrastruktury szerokopasmowej, umożliwiającej dostęp do szybkiego internetu. W tym celu samorząd podpisał porozumienia o współpracy z dużymi operatorami telekomunikacyjnymi. Efektem będzie kompletna mapa infrastruktury szerokopasmowej w regionie.
Rozwój szerokopasmowego internetu to jeden z celów Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dla woj. śląskiego. Celem obecnego etapu prac jest zidentyfikowanie białych plam na mapie regionu, czyli punktów o słabym dostępie do internetu oraz rozpoznanie barier w rozwoju usług szerokopasmowych.
Działania koordynuje Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, które zaprosiło do współpracy operatorów telekomunikacyjnych oraz jednostki administracji samorządowej. Chodzi o koordynację działań samorządów i firm telekomunikacyjnych w zakresie rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej.
Od propozycji zawartych w studium rozwoju sieci zależeć będą dalsze decyzje dotyczące współpracy samorządu z operatorami telekomunikacyjnymi. Samorządowcy przypominają, że do rozwoju sieci szerokopasmowej możliwe jest wykorzystanie unijnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.