Trwa ładowanie...
d45uks3

Śląskie/ Jaworzno z nowym masterplanem oświetlenia ulicznego

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, stworzenie wieczornego wizerunku miasta, nadanie indywidualnego charakteru miejskiej zabudowie - to niektóre cele masterplanu oświetlenia dla Jaworzna. Dokument to rodzaj mapy drogowej rozwoju oświetlenia w mieście.

Share
d45uks3

W piątek to liczące niemal 2 tys. stron koncepcyjne opracowanie otrzymały jaworznickie władze. We współpracy z samorządem przygotowała go działająca w regionie spółka energetyczna Tauron Dystrybucja. Wykonawcą była warszawska firma Studio DL.

Jak wynika ze wspólnego komunikatu Tauronu i Jaworzna, masterplan zakłada przede wszystkim uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście. Przewiduje też nadanie mu charakteru i klimatu - m.in. poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury.

"Dostaliśmy do rąk koncepcję nowego oświetlenia miasta. Przyznaję, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak wspaniale mogłoby wyglądać Jaworzno oświetlone nowoczesnymi, eleganckimi i tanimi w eksploatacji lampami. Marzę o tym, by plan został zrealizowany. Obiecuję, że większość z nas na nowo zachwyci się Jaworznem" - mówił prezydent miasta Paweł Silbert.

Z informacji wynika, że masterplan stanie się w Jaworznie "obowiązkowym dokumentem", określającym wytyczne dla przyszłych działań w zakresie opracowania kolejnych dokumentacji projektowych, modernizacji i wdrażania nowego oświetlenia w strukturze miasta.

d45uks3

"Jako firma dostarczająca energię elektryczną promujemy takie rozwiązania, które w kompleksowy sposób podchodzą do myślenia o oświetleniu ulicznym i iluminacyjnym. Oświetlenie miejskie powinno być nie tylko funkcjonalne, efektywne kosztowo, ale powinno też służyć budowie spójnego i wyrazistego wizerunku miast, dzielnic i pojedynczych obiektów" - zaznaczył wiceprezes Tauronu Dystrybucji Jerzy Topolski.

Masterplan zawiera szczegółowe zalecenia dla projektantów oświetlenia. Określają m.in. wartości luminancji (miara "jasności" oświetlanych powierzchni) i natężenia światła, zakres dozwolonych temperatur barwowych czy też uwarunkowania ekologiczne zapobiegające m.in. "zanieczyszczeniu nieba światłem".

Głównymi korzyściami z wdrożenia planu byłoby uatrakcyjnienie wizerunku miasta po zmroku oraz zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców (tak pieszych, jak i kierowców). Zmieniłoby się także oświetlenie parkowe, a z przestrzeni miejskiej eliminowane byłyby "szare obszary".

Jaworzno jest miastem szczególnie istotnym dla koncernu Tauron - od lat działa tam elektrownia grupy; ostatnio powstaje tam flagowa inwestycja, czyli blok 910 MW. Firma i samorząd zamierzają kontynuować współpracę na gruncie masterplanu - przy stworzeniu projektów i dokumentacji iluminacji pięciu ważnych dla miasta obiektów architektonicznych.

W poprzednich latach spółka Tauron Dystrybucja angażowała się w regionie w przygotowanie podobnych masterplanów oświetlenia ulicznego w Gliwicach, Tarnowskich Górach i w Rybniku.

d45uks3

Podziel się opinią

Share
d45uks3
d45uks3