Trwa ładowanie...
dzh906n

Śląskie/ Prezes KW apeluje o spokój, wydobycie bez zakłóceń

O uspokojenie nastrojów zaapelował w czwartek do pracowników Kompanii Węglowej jej prezes Krzysztof Sędzikowski. W czterech kopalniach koncernu trwa podziemny protest. Mimo to - jak zapewnia zarząd - wydobycie przebiega zgodnie z planem.

Share
dzh906n

Rząd przyjął w środę program naprawczy dla Kompanii Węglowej - największej górniczej firmy w Unii Europejskiej, zatrudniającej 47 tys. pracowników. Dokument stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych. W czterech kopalniach przeznaczonych do likwidacji trwają podziemne protesty górników.

"Rozumiem emocje pracowników. Jedyną alternatywą dla planu naprawczego zaproponowanego przez rząd jest jednak groźba upadłości firmy, a co za tym idzie - utrata pracy przez kilkadziesiąt tysięcy pracowników Kompanii Węglowej. Na to nie możemy się zgodzić. Apeluję do pracowników o zachowanie spokoju" - powiedział w czwartek prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski.

"Wierzę, że rozpoczynające się w piątek konsultacje społeczne będą konstruktywne. Zarówno rządowi, kierownictwu spółki, jak i przedstawicielom związków zawodowych zależy bowiem na jednym - utrzymaniu jak największej liczby miejsc pracy i uratowaniu spółki. Mam nadzieję, że pomimo napiętej sytuacji uda się nam dojść do porozumienia" - dodał.

dzh906n

Związkowcy nie pojadą na piątkowe spotkanie z pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa Wojciechem Kowalczykiem. W poniedziałek w regionie śląsko-dąbrowskim ma rozpocząć się akcja protestacyjno-strajkowa związana m.in. z rządowym planem dla Kompanii Węglowej. Liderzy związków poinformowali o tym po czwartkowym zebraniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W skład komitetu wchodzą: Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i związek Kontra.

Kompania Węglowa uruchomiła w czwartek specjalne linie telefoniczne dla pracowników, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje. Pracownicy otrzymali też broszury informacyjne, w których przedstawiono założenia planu naprawczego dla spółki. Członkowie zarządu spółki od rana prowadzili rozmowy z dyrektorami i kierownictwem kopalń.

"Moje działania opieram na ekonomicznym rachunku z poszanowaniem strony społecznej i praw pracowników. Wiem, że zaproponowane działania są bolesne, ale są też niezbędne dla ratowania tysięcy miejsc pracy. Im szybciej znajdziemy kompromis i przystąpimy do realizacji planu naprawczego, tym mniejsze będą jego koszty finansowe i społeczne" - powiedział prezes Sędzikowski.

dzh906n

Podziel się opinią

Share
dzh906n
dzh906n