Trwa ładowanie...
d77ef8o

Śląskie/ Ranking wniosków o dotacje na drogi lokalne w 2016 r.

Na niespełna 55 mln zł dotacji rządu mogą liczyć w przyszłym roku samorządy z woj. śląskiego planujące remonty dróg lokalnych. Na przygotowanej przez wojewodę liście rankingowej znalazło się 101 wniosków o dotacje, opiewające łącznie na ponad 141 mln zł.
Share
d77ef8o

Ostateczna lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w 2016 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa powinna zostać opublikowana do 31 stycznia. W bieżącym roku kwota dotacji rządu na ten cel wynosiła w regionie 69 mln zł.

Chodzi o środki w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W latach 2008-2011 oraz 2012-2015 podobne wieloletnie przedsięwzięcia nosiły nazwę Narodowych Programów Przebudowy Dróg Lokalnych. Ponieważ zostały one zainicjowane przez b. wicepremiera Grzegorza Schetynę - stąd potocznie określano objęte nim drogi "schetynówkami".

W pierwszym z tych programów budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji połowę kosztów, później do 30 proc. W 2013 r. przywrócono możliwość finansowania połowy kosztów przedsięwzięć. Obecnie projekty mogą nadal liczyć na wsparcie połowy kosztów - do kwoty dotacji 3 mln zł.

d77ef8o

Jak wynika ze środowej informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, wnioski o dofinansowanie na przekazanej tego dnia ministrowi infrastruktury i budownictwa ostatecznej liście rankingowej dotyczącej 2016 r. obejmują razem 61 km dróg powiatowych i 60,3 km dróg gminnych.

Samorządy starają się o łączne dofinansowanie w wysokości ponad 141 mln zł. Przypadająca na woj. śląskie pula środków to niecałe 54,3 mln zł.

Dróg powiatowych dotyczy 36 projektów. Najdroższe z nich złożyły powiaty: cieszyński (rozbudowa z przebudową 1,3 km ul. Pikiety w Cieszynie za 8,3 mln zł; wniosek o 3 mln zł dotacji) oraz zawierciański (9,6 km - drugi etap przebudowy drogi Dzwonowice-Rokitno za 7,5 mln zł; wniosek o 3 mln zł dotacji). Na szczycie listy rankingowej znalazły się inne wnioski m.in. powiatów bielskiego i wodzisławskiego, miasta Częstochowy oraz powiatów pszczyńskiego i częstochowskiego.

Dziesięć wniosków złożyły w tej grupie miasta na prawach powiatu. Najwyżej, na trzecim miejscu, oceniony został projekt Częstochowy dotyczący przebudowy 0,6 km ul. Sobieskiego (za 2,7 mln zł; wniosek o 1,3 mln zł dotacji). Drugi, na 11. miejscu, jest tam wniosek Chorzowa o 3 mln zł dotacji na przebudowę ul. Siemianowickiej od granicy z Katowicami do ul. Karolinki wraz z budową ronda i przebudową skrzyżowania z Plantami Śląskimi (całość projektu - 6,5 mln zł).

d77ef8o

Spośród 65 wniosków gmin woj. śląskiego najdroższy dotyczy budowy trzeciego etapu drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu (1,1 km - za ponad 8,8 mln zł; wniosek o 3 mln zł dotacji, pierwszy na liście rankingowej). Druga pod tym względem jest przebudowa 2,1 km dróg w Siewierzu od skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z ul. Oleśnickiego do ronda na ul. Kieleckiej (za ponad 8,5 mln zł; wniosek o 3 mln zł dotacji - ósma na liście rankingowej).

d77ef8o

Podziel się opinią

Share
d77ef8o
d77ef8o