Trwa ładowanie...
d2n9tlr
08-11-2016 17:40

Śląskie/ Samorządy uczą i zachęcają ws. niskiej emisji

Billboardowa kampania zachęcająca do zmiany źródła ciepła czy cykl prezentacji spalania węgla bez dymu - to kolejne pomysły miast woj. śląskiego na ograniczanie niskiej emisji. Do dbałości o czyste powietrze zachęcają w ten sposób władze Rybnika oraz Mikołowa.

d2n9tlr
d2n9tlr

Centralna oraz zachodnia część woj. śląskiego to miejsca, gdzie szczególnie zimą oddycha się bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Przyczyną jest głównie smog, efekt przede wszystkim tzw. niskiej emisji. To efekt spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach, paliw niskiej jakości, czasem odpadów.

Dlatego na początku sezonu grzewczego lokalne samorządy zaczęły m.in. zapowiadać kontrole spalanych przez mieszkańców paliw, apelować do nich o współpracę i zgłoszenia w tym zakresie, wyposażać straże miejskie w wymagane dokumenty czy nawiązywać współprace z rzeczoznawcami. Część miast organizowała też np. spotkania szkoleniowo-informacyjne dla mieszkańców.

Obok tego zaczęły pojawiać się inne pomysły. We wtorek biuro prasowe rybnickiego magistratu poinformowało o początku kampanii promocyjno-informacyjnej "Nadchodzi błękit". Rozmieszczone w mieście billboardy pokazują mieszkańców Rybnika, którzy wymienili swoje źródło ciepła i przekonują osiągniętymi w ten sposób korzyściami.

"Pokazywanie konkretnych przykładów - sąsiadów i znajomych - ich dobre praktyki, których efekty widzimy w najbliższym otoczeniu, sprawiają, że znacznie łatwiej nam uwierzyć, że i my możemy w sprawdzony sposób osiągnąć równie dobre rezultaty" - uznał cytowany w informacji prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

d2n9tlr

Tamtejszą kampanię uzupełnia strona nadchodziblekit.pl, prezentująca dobre praktyki rybniczan i ich doświadczenia z przeprowadzonej przezeń modernizacji ogrzewania. Mieszczą się tam konkretne przykłady z podaniem kosztów i wyliczeniem korzyści. Pod nimi prezentowane są szczegółowe rozwiązania - wraz z możliwościami np. uzyskania konkretnego dofinansowania.

Z kolei samorząd Mikołowa poinformował we wtorek o przygotowanym cyklu pokazów tzw. "rozpalania od góry". Jak akcentuje miasto, to ekologiczny sposób rozpalania pieców domowych i kominków - w jego wyniku m.in. spalany jest dym, przy bardzo znaczącym ograniczeniu emisji do atmosfery i zwiększonym uzysku ciepła.

Pokazy przeprowadzą wspólnie mikołowska straż miejska i miejscowa ochotnicza straż pożarna. Będą polegały na równoczesnym paleniu w tzw. "kozach" metodą tradycyjną ("od dołu") i metodą ekologiczną ("od góry"). Mieszkańcy będą mogli porównać m.in. różnice zadymienia podczas spalania.

Pierwsze takie pokazy mają odbyć się w najbliższą niedzielę - na parkingach przylegających do dwóch mikołowskich kościołów. Docelowo mają zostać przeprowadzone we wszystkich sołectwach i dzielnicach miasta.

d2n9tlr

Podobne prezentacje odbyły się m.in. pod koniec września na katowickim rynku, gdzie miasto organizowało część wydarzeń tamtejszych Dni Energii. W kolejnych tygodniach w dzielnicach Katowic zorganizowano cykl spotkań dla mieszkańców "Jak odpowiedzialnie ogrzać mieszkanie" - z prezentacjami możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza i dofinansowania wymiany źródeł ciepła.

Z kolei władze Bytomia poinformowały, że zamierzają skorzystać z rozwijanej przez Główny Instytut Górnictwa, prototypowej na razie mobilnej platformy badającej rodzaje gazów uchodzących z przewodów kominowych. Cała zminiaturyzowana aparatura zainstalowana jest na dronie, a miasto wyjaśnia, że nie tyle chodzi o karanie mieszkańców za ew. spalanie odpadów, co o pokazanie, że w każdej chwili możliwe jest sprawdzenie stosowanego w piecu paliwa.

Dużą, kilkunastomiesięczną kampanię edukacyjno-informacyjną o ograniczaniu niskiej emisji i promocji efektywności energetycznej przygotowały również wspólnie gminy całego subregionu zachodniego woj. śląskiego. Samorząd województwa chciałby w dłuższej perspektywie rozszerzyć model kampanii pt" "Gmina z (dobrą) energią!" na cały region.

Niezależnie od tego władze woj. śląskiego kilka miesięcy temu powołały zespół ekspertów m.in. ds. przygotowania uchwały antysmogowej. Jej założenia mają być gotowe do końca tego roku.

d2n9tlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9tlr