Śląskie/ W internecie plebiscyt na najlepszą przestrzeń publiczną
Do końca sierpnia można głosować w internecie na najpopularniejszą inwestycję dorocznego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego. W tym roku trzeba dokonać wyboru spośród 43 zgłoszonych propozycji zrealizowanych na terenie 30 gmin.
01.08.2016 | aktual.: 03.08.2016 18:59
Internetowe głosowanie to część corocznego, otwartego konkursu z kilkunastoletnią tradycją - wyróżniającego przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej powstałe na terenie woj. śląskiego w poprzednim roku.
Wśród tegorocznych zgłoszeń jest nieco mniej niż w poprzednich latach przedsięwzięć związanych z muzeami i zabytkami (Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, rewitalizacja terenu zabytkowych wież wyciągowych kopalni Polska w Świętochłowicach, rewitalizacja gotyckiej wieży zamkowej, budynku stajni i otoczenia na zamku w Toszku, rewitalizacja i adaptacja łaźni łańcuszkowej dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Dawnych Rzemiosł w starym młynie w Żarkach czy Muzeum Ognia w Żorach).
Liczne są natomiast zrewitalizowane i nowe przestrzenie parkowe i rekreacyjne (park na Osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej, Ogród Dwóch Brzegów w Cieszynie, zagospodarowanie terenu Osiedla Kopernik w Gliwicach, "baza okołoturystyczna i aktywne formy turystyki w sołectwie Skrbeńsko" w gminie Godów, inhalatorium w parku zdrojowym oraz remont stawów i parku w Jastrzębiu-Zdroju czy utworzenie tematycznego Ichtioparku w Kaletach).
Inne tego typu przedsięwzięcia to: park aktywnej rekreacji w Mszanie, rewitalizacja parku gminnego i utworzenie tematycznego Parku Archanioła w Ornontowicach, budowa tężni w Radlinie, rewitalizacja Parku im. Augustyna Kozioła oraz budowa pumptracku w parku Strzelnica w Rudzie Śląskiej, zagospodarowanie terenów wokół zbiornika na Górnym Borze w Skoczowie, rodzinny park rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim, kompleks sportowo-rekreacyjny U źródeł Warty w Zawierciu czy park Cegielnia w Żorach.
Z tworzeniem lub rewitalizacją przestrzeni publicznych wiążą się też zgłoszone: budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (wraz z dopełnieniem utworzonej tam "osi kultury"), renowacja katowickiego podwórza w projekcie "Plac na glanc 2015", a także kompleksowa rewitalizacja centrum Pszowa.
Pozostałe przedsięwzięcia w konkursie to m.in. inwestycje edukacyjne (centrum informatyczne wraz z przychodnią akademicką Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przedszkole, żłobek i biblioteka w Bojszowach, przedszkole w Paniówkach, inwestycje przy trzech szkołach w Gliwicach, rozbudowa przedszkola w Ćwiklicach czy przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego w Wiśle na potrzeby biblioteki) oraz zdrowotne (rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu o centrum kliniczno-naukowe transplantacji płuc i serca oraz leczenia mukowiscydozy)
.
Wśród zgłoszonych inwestycji kulturalnych znalazły się: budowa centrum kultury w Pawłowicach, rewitalizacja b. kina na potrzeby ośrodka kultury w Wilkowicach i sala widowiskowo-koncertowa Muza w Sosnowcu, a pośród sportowych: ośrodek sportu w Gniazdowie, sala gimnastyczna w Zarzeczu, modernizacja basenu w Rudzie Śląskiej i hala sportowa w Tarnowskich Górach.
Trwające przez cały sierpień internetowe głosowanie wyłoni inwestycję najpopularniejszą wśród internautów. Aby oddać głos, należy na stronie internetowej www.slaskie.pl/npp wybrać trzy najlepsze projekty i przyznać im odpowiednio: 3, 2 lub 1 punkt. Potem trzeba jeszcze potwierdzić swój głos poprzez e-mail.
Internetowe głosowanie to tylko część konkursu - wyniki głosowania internautów nie mają wpływu na werdykt jury, które przyznaje nagrody i wyróżnienia marszałka woj. śląskiego w czterech kategoriach: przestrzeni publicznej, zrewitalizowanej przestrzeni publicznej, obiektu użyteczności publicznej i zrewitalizowanego obiektu użyteczności publicznej.
Konkursowe propozycje mogą zgłaszać: projektanci, inwestorzy, prezydenci miast, burmistrzowie lub wójtowie, starostowie powiatów, stowarzyszenia oraz samorządy zawodowe. Spośród wniosków spełniających warunki formalne konkursowe jury najpierw nominuje najlepsze, a spośród nich wybiera laureatów rekomendowanych do przyznania im nagród i wyróżnień przez zarząd woj. śląskiego. Jury tworzą marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej. Pula nagród finansowych to 60 tys. zł - po 15 tys. zł dla projektantów zwycięskich inwestycji w każdej kategorii.
Do ubiegłorocznej 16. edycji konkursu nadesłano 32 zgłoszenia z 24 gmin. Zwyciężyły nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz zrewitalizowane i zaadaptowane m.in. na salę koncertową i pub podziemne komory zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Nagrodę internautów otrzymała budowa parku tematycznego Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie - na terenie byłego kamieniołomu wapienia.
Wyniki głosowania internautów ogłaszane są zwykle na początku września. Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbywa się podczas organizowanych przez SARP Śląskich Dni Architektury - w ub. roku miały one miejsce z końcem października.