Trwa ładowanie...

SLD: projekt zmian w ustawie o ogrodach działkowych pod koniec roku

SLD do końca listopada zamierza prowadzić społeczne konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Według Włodzimierza Czarzastego, szefa Sojuszu na Mazowszu, projekt powinien trafić do Sejmu na przełomie listopada i grudnia.

SLD: projekt zmian w ustawie o ogrodach działkowych pod koniec rokuŹródło: Jupiterimages
d3yztj4
d3yztj4

W sobotę Czarzasty i wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy spotkali się z działkowcami w Płocku.

Działkowcy obawiają się utraty ochrony prawnej i praw do gruntów w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (TK), który 11 lipca zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Przedstawiony podczas spotkania projekt SLD przewiduje m.in., że podmioty z tytułu prowadzenia działalności statutowej, a ich członkowie z tytułu użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych będą zwolnieni od podatków i opłat - administracyjnych i skarbowych - z tym, że z podatku od nieruchomości i podatku rolnego na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

- Chcemy do końca listopada przeprowadzić konsultacje z działkowcami. Na te spotkania przychodzą tłumy, czyli pomysł jest dobry. Nie chcemy tego robić wyłącznie na zasadzie własnych przemyśleń. Chcemy z ludźmi porozmawiać (...) Myślę, że to będzie do końca listopada trwało. W związku tym na przełomie listopada i grudnia projekt trafi (do Sejmu - PAP) - powiedział PAP Czarzasty, pytany o termin złożenia projektu SLD w parlamencie.

d3yztj4

Podkreślił, że ws. obrony działkowców SLD jest gotowe na współpracę z każdym ugrupowaniem politycznym i innymi autorami odrębnych projektów legislacyjnych. - W tej sprawie będziemy, aczkolwiek z wielką niechęcią, iść nawet z PiS. Sprawa działkowców jest ważna i zawsze dla nas taka była - zaznaczył przewodniczący mazowieckiego SLD.

Czarzasty wyraził nadzieję, że koalicja PO-PSL wesprze działania na rzecz sprawnego przeprowadzenia procesu legislacyjnego zmian w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Przypomniał, że za kilkanaście miesięcy zacznie obowiązywać wyrok TK z 11 lipca, który zakwestionował dużą część przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

- Większość w parlamencie ma PO z PSL. W związku tym, jak oni do tego (do zmiany ustawy - PAP) się nie przyłożą i nie pomogą, to pokaże ich obłudę. Ale mam nadzieję, że się przyłożą i pomogą. To musi przejść. Jeżeli nie przejdzie, to będziemy wiedzieli, kto zabiera tereny (działek - PAP) i po co - podkreślił szef mazowieckiego SLD.

W czasie spotkania z działkowcami Czarzasty ostrzegł, że jeżeli w ciągu roku i czterech miesięcy ustawa o zmianie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie zostanie przyjęta i podpisana przez prezydenta RP, to działkowcy utracą prawa do swych działek. - To jest naprawdę mało czasu. Dlatego takie spotkania są bardzo ważne, bo ci którzy decydują, muszą wiedzieć, że za działkami stoi ogromna siła - ocenił.

d3yztj4

Czarzasty zapewnił, że SLD nie dopuści do tego, by działkowcom odebrano prawa do użytkowania działek oraz prawa własności do naniesień i nasadzeń, czyli zabudowań i upraw na działkach. Dodał, że SLD nie pozwoli też, by działkowcy płacili podatki i czynsze dzierżawne oraz by istniała możliwość zabierania działek z przeznaczeniem na tereny komercyjne. Czarzasty podkreślił, że SLD będzie walczyło również o to, aby w przypadku dobrowolnej zgody właścicieli działek na ich przeniesienie w inne miejsce, mieli oni prawo do odszkodowania za działkę, za naniesienia i za uprawy. - Te pięć rzeczy jest dla nas najważniejszych - podkreślił szef mazowieckiego SLD.

TK 11 lipca br. zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje. Wyrok TK dotyczy ponad 966 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 43 tys. hektarów.

Przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zakwestionowane przez TK stracą moc 21 stycznia 2014 r. Według TK potrzebna jest ochrona praw poszczególnych działkowców, jak i samej idei ogrodnictwa działkowego i dlatego powinna powstać nowa ustawa.

d3yztj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yztj4