Trwa ładowanie...
chiny

Śledztwo wobec szefa komisji zarządzającej majątkiem państwowym

W Chinach wszczęto dochodzenie przeciwko szefowi Komisji Kontroli i Zarządzania Majątkiem Państwowym (SASAC) - poinformowały we wtorek władze; Jiang Jiemin jest "podejrzewany o poważne naruszenia dyscypliny", jak zazwyczaj określane są przestępstwa korupcyjne.
Share
Śledztwo wobec szefa komisji zarządzającej majątkiem państwowym
Źródło: AFP
d1ndr2s

Według mediów Jiang został zawieszony w pełnieniu obowiązków. Jest on pierwszym członkiem obecnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, wobec którego wszczęto śledztwo - podała agencja Xinhua.

Śledztwo prowadzi Centralna Komisja ds. Kontroli Dyscypliny, główny chiński urząd antykorupcyjny. Nie podano żadnych szczegółów na temat dochodzenia.

SASAC jest urzędem na szczeblu ministerialnym i zarządza bezpośrednio ponad setką chińskich przedsiębiorstw państwowych, w tym najpotężniejszymi koncernami, które cieszą się monopolistyczną pozycją i mają opinię "państwa w państwie" - pisze AFP.

d1ndr2s

Jiang został mianowany szefem SASAC w marcu; wcześniej był prezesem państwowego giganta naftowego CNPC (China National Petroleum Corp). Według mediów chińskich śledztwo wobec Jianga dotyczy właśnie okresu, gdy kierował CNPC. W zeszłym tygodniu władze ogłosiły, że wobec czterech osób sprawujących wysokie funkcje w CNPC trwa śledztwo dotyczące możliwych nadużyć.

Walka z korupcją nabrała szczególnego znaczenia w Chinach, odkąd w marcu urząd prezydenta kraju objął Xi Jinping. Zapowiedział on zakrojoną na szeroką skalę walkę z korupcją na wszystkich szczeblach władzy.

d1ndr2s

Podziel się opinią

Share
d1ndr2s
d1ndr2s