Trwa ładowanie...
d3pkbaz

Służba Celna ostrzega przed groźnymi dla zdrowia zabawkami z przemytu

Na polski rynek coraz częściej próbuje się wprowadzać zabawki z przemytu, które zawierają niebezpieczny poziom ftalanów - ostrzega Służba Celna. Jak podkreśla, szczególną uwagę powinno się zwrócić podczas kupna zabawek nadmuchiwanych, takich jak kółka do pływania czy piłki.

Share
d3pkbaz

"Zwiększa się zagrożenie związane z próbami przemytu do Polski zabawek, które nie spełniają norm bezpieczeństwa, jeśli chodzi o zawartość ftalanów. Dotyczy to przede wszystkim zabawek, które mają miękkie, plastikowe elementy. Obok zestawów do wyplatania bransoletek, chodzi tu także o proste zabawki nadmuchiwane, przeznaczone przede wszystkim do zabawy w wodzie, których dużo sprzedaje się przed wakacjami" - powiedział w środę dziennikarzom Tomasz Michalak, dyrektor Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów.

Jako przykłady Służba Celna wymienia nadmuchiwane piłki, zwierzątka, baseny, nadmuchiwane zabawki ruchowe przeznaczone do wspinania się lub skakania oraz zabawki nadmuchiwane przeznaczone do używanie w płytkiej wodzie (małe materace, łódki, kółka do pływania). Ftalany dodawane są przede wszystkim do ustników przeznaczonych do nadmuchiwania zabawek.

Według Służby Celnej, ftalany, czyli estry kwasu ftalowego, używa się do produkcji zabawek i innych przedmiotów z tworzyw sztucznych dla dzieci, by nadać im większą elastyczność. Dopuszczalne stężenie ftalanów w tych wyrobach to 0,1 proc. w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów. Występowanie tych związków w wyższych stężeniach jest niebezpieczne dla dzieci, gdyż negatywnie wpływa na ich gospodarkę hormonalną, zwłaszcza układ rozrodczy.

d3pkbaz

"Celnicy prowadzą w związku z tym wzmożone działania kontrolne takich zabawek" - mówił Michalak. Służba Celna ma też szerzej zaangażować laboratoria celne do ich badania. Jak podaje SC, "analiza nieprawidłowości stwierdzonych w 2014 r. dotyczących przesyłek zabawek wykazała prawie 40 proc. wzrost liczby zabawek, które zostały zakwestionowane przez organy celne".

Bezpieczne, dopuszczone do sprzedaży zabawki nadmuchiwane powinny być właściwie oznakowane (w większości wypadków znakiem CE) oraz zawierać wymagane ostrzeżenia po polsku, jak np. "Do używania jedynie w wodzie na głębokości, na której dziecko wyczuwa dno pod nogami oraz pod nadzorem osoby dorosłej".

Celnicy podtrzymują także ogłaszane już m.in. przez UOKiK ostrzeżenia przed zestawami do wyplatania bransoletek. Według SC, łącznie 55 proc. zawieszek badanych przez laboratoria celne w Przemyślu i Warszawie nie spełniało wymagań.

"Nie mówimy, że wszystkie takie zestawy do wyplatania są złe. Ale trzeba dokładnie sprawdzić, co się daje dziecku do zabawy. Normy przekroczone są nie tyle w samych gumkach, ale przede wszystkim w zawieszkach" - powiedział przedstawiciel MF.

Jak mówił, trzeba zwrócić uwagę, czy takie zabawki mają polskie oznakowanie, etykiety i instrukcje, które świadczą o tym, że przeszły kontrole i zostały dopuszczone w Polsce do obrotu. Według celników, lepiej unikać kupowania ich na bazarkach, targowiskach, lub jeśli cena jest wyjątkowo niska.

d3pkbaz

Podziel się opinią

Share
d3pkbaz
d3pkbaz