Trwa ładowanie...

Smog w Krakowie. Nie wpuścił do domu strażników miejskich, więc stanie przed sądem

Strażnicy miejscy chcieli sprawdzić, czym mieszkaniec krakowskich Dębnik pali w piecu. Jednak mężczyzna nie wpuścił funkcjonariuszy do domu, dlatego też stanie przed sądem. Straż miejska informuje, że takich spraw w Krakowie jest niemal 150.

Smog w Krakowie. Nie wpuścił do domu strażników miejskich, więc stanie przed sądemŹródło: Fotolia
d1gear7
d1gear7

Od września 2019 roku mieszkańcy Krakowa nie mogą palić węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi. Zakaz dotyczy kotłów, pieców oraz kominków. Strażnicy miejscy skrupulatnie sprawdzają, czy krakowianie rzeczywiście przestrzegają prawa.

Dlatego też szybko zareagowali, gdy otrzymali informację o tym, że z komina domu w Dębnikach unosi się ciemnoszary dym. Ponadto wokół posiadłości sąsiedzi mieli czuć charakterystyczny zapach palonego drewna. Jak podaje PAP, patrol pojawił się pod drzwiami feralnego domostwa, lecz nikt nie otwierał funkcjonariuszom drzwi.

W tym czasie jednak pod drzwi domu podjechał samochód, a wysiał z niego nie kto inny, jak sam gospodarz.

Zobacz też: Pomysł nie tylko na biznes, ale też na życie

- Dziękuję, to wszystko, do widzenia - odpowiedział strażnikom, gdy ci poinformowali go o celu wizyty. Mężczyzna wrócił do auta i próbował wjechać do garażu.

d1gear7

Nic nie dawały prośby strażników, którzy chcieli, aby gospodarz okazał im dowód osobisty. Mężczyzna odmówił, gdyż, jak stwierdził, nie ma takiego obowiązku.

- Mężczyzna zaczął krzyczeć i żądać dokumentu zezwalającego na przeprowadzenie kontroli. Po okazaniu mu stosownego upoważnienia stwierdził, że i tak nie wpuści funkcjonariuszy - wytłumaczyła Edyta Ćwiklik ze Straży Miejskiej w rozmowie z PAP.

Jaki będzie finał tej historii? Wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny. Straż miejska już przygotowała odpowiednie formularze zarówno w przypadku mężczyzny z krakowskich Dębnik, jak i 148 innych osób, które zachowały się podobnie.

d1gear7

O tym, że łamanie uchwały antysmogowej się nie opłaca, może zaświadczyć mieszkaniec krakowskiej Nowej Huty. Mężczyzna nie chciał się dostosować do nowych przepisów i wciąż palił w piecu węglem.

Do niego również zawitali strażnicy miejscy w zeszłym tygodniu. Mężczyzna najpierw próbował uciec, potem ukryć, a po fiasku tych działań wsypał żarzący się węgiel do wanny pełnej wody. Strażnicy wlepili mu mandat.

d1gear7

Jak podaje PAP, w ciągu czterech miesięcy od wejścia w życie uchwały antysmogowej, strażnicy miejscy przeprowadzili 3319 kontroli palenisk na terenie całego Krakowa. Po wizytach funkcjonariusze ujawnili 205 wykroczeń, pouczyli sześć osób, nałożyli 50 mandatów karnych na kwotę 13,2 tys. złotych oraz przygotowali 149 wniosków do sądu o ukaranie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gear7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gear7