Trwa ładowanie...
dw2vgu3
dw2vgu3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sobotka: konkurencyjność trzeba opierać m.in. na nowych technologiach (krótka7)

Konkurencyjność państw trzeba opierać na wykwalifikowanej sile roboczej m.in. w dziedzinie nowych technologii; należy budować korzystne środowisko prawne i finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw - mówił we wtorek w Warszawie premier Czech Bohuslav Sobotka podczas Kongresu Innowatorów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dw2vgu3

Sobotka podczas debaty z udziałem premierów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Węgier, Czech i Słowacji - zaznaczył, że państwa nie mogą opierać swojej konkurencyjności na niskich płacach czy podatkach, ale na wykwalifikowanej, wykształconej sile roboczej, także w dziedzinie nowych technologii.

"Byłoby korzystne, gdybyśmy w ramach Grupy wymienili sobie doświadczenia jeżeli chodzi o systemy szkolnictwa i wykorzystanie w nich innowacji, czy kształcenia cyfrowego" - zaznaczył premier Czech.

Według niego należy budować korzystne środowisko prawne i finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. "W małych i średnich przedsiębiorstwach powinni rozwijać swoje możliwości młodzi, utalentowani ludzie. Musimy przyjrzeć się szkołom wyższym, instytucjom badawczym, aby coraz częściej brały udział w rozwoju przedsiębiorczości" - powiedział Sobotka.

dw2vgu3

Premier Czech mówił też o konieczności "transformacji przemysłu w ramach cyfryzacji". Zauważył, że kraje V4 wprowadzały ulgi podatkowe dla dużych inwestycji. Sobotka podkreślił, że należy obecnie patrzeć na jakość inwestycji i skupiać na inwestycjach w zakresie nauki i badań.

Jak dodał, "ciekawą drogą" jest poszukiwanie przez kraje V4 "globalnych partnerów" w zakresie nauki i badań, takich jak Chiny, Izrael czy Korea Południowa. Zaznaczył, że w UE powinien powstać jednolity rynek cyfrowy oparty na jak najmniejszej liczbie barier. Sobotka ocenił też, Grupa Wyszehradzka "mnoży głos" każdego z państw w UE.

dw2vgu3

Podziel się opinią

Share
dw2vgu3
dw2vgu3