Trwa ładowanie...
d48ntyl
31-12-2015 12:17

Societe Generale: Tauron może skutecznie zrestrukturyzować kopalnię Brzeszcze

Warszawa, 31.12.2015 (ISBnews) - Tauron Polska Energia jest w stanie skutecznie zrestrukturyzować przejmowane właśnie aktywa kopalni Brzeszcze. Reakcja rynku na informację o finalizacji transakcji powinna być neutralna, uważa analityk Societe Generale Bartłomiej Kubicki.

d48ntyl
d48ntyl

"Skuteczna restrukturyzacja jest możliwa biorąc pod uwagę to, że Tauron ma doświadczenie w tym zakresie. W przeszłości przejął kopalnie Janina i Sobieski, które z sukcesem zrestrukturyzował. W przypadku kopalni Brzeszcze może być podobnie. Zarząd Tauron musi pokazać determinację i zrestrukturyzować kopalnię" - powiedział Kubicki w rozmowie z ISBnews.

Analityk oczekuje neutralnej reakcji inwestorów na finalizację przejęcia aktywów kopalni. "Wcześniejsze informacje o postępach transakcji przejęcia Brzeszcze były negatywnie odbierane przez rynek. Teraz oczekuję neutralnej reakcji rynku" - wskazał Kubicki.

Inwestorzy liczą na utrzymanie dywidendy. "Kluczowe dla całej grupy jest utrzymanie zadłużenia na bezpiecznym poziomie i dalsze wypłacanie dywidendy" - dodał analityk.

Według niego, ceny węgla powinny utrzymywać się na stabilnym poziomie. "Ceny węgla w Polsce w ostatnim czasie oderwały się od cen na rynkach międzynarodowych, nasz węgiel jest wyceniany z premią do cen ARA. Oczekuję, że w najbliższych miesiącach ceny w Polsce powinny być stabilne" - powiedział Kubicki.

d48ntyl

Tauron podał dziś, że Nowe Brzeszcze Grupa Tauron Sp. z o.o. oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) zawarły umowę sprzedaży oznaczonej części Zakładu Górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spółka zależna Taurona zakupi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do wydobycia, produkcji i zbywania węgla oraz metanu za 1 zł.

Grupa Tauron zapowiedziała także podjęcie działań, aby włączyć Brzeszcz do spółki Tauron Wydobycie, do której należą obecnie Zakład Górniczy Janina w Libiążu oraz Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.

Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze - uwzględniając zakładaną produkcję energii - zakłady wydobywcze Grupy Tauron w prawie 70% będą pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Do tej pory wskaźnik ten wynosił ok. 40%.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d48ntyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ntyl