Solaris - z tej marki powinniśmy być dumni. Polska firma podbija świat
W Polsce produkuje się kilkaset tysięcy samochodów osobowych, ale większość z nich powstaje w fabrykach zagranicznych marek, takich jak Fiat, Opel i Volkswagen. Polska motoryzacja może jednak pochwalić się marką rozpoznawalną w 25 krajach świata.
04.01.2013 | aktual.: 08.01.2013 08:16
Solaris to polska marka autobusów, trolejbusów i tramwajów. Najwięcej z nich, blisko 3,7 tys., jeździ po ulicach 87 miast Polski. Najważniejszym rynkiem zagranicznym są Niemcy, do których producent z Bolechowa pod Poznaniem sprzedał on prawie 1,9 tys. pojazdów. Inne ważne europejskie rynki to Szwecja, Czechy, Francja, Grecja, Norwegia Łotwa i Włochy - we wszystkich tych państwach jeździ ponad 200 Solarisów.
Pojazdy polskiej firmy można spotkać nie tylko w Europie, 225 sztuk dostarczono do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Spośród autobusów sprzedanych Francji, co najmniej kilka trafiło na wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim.
W ofercie Solarisa dominują autobusy, które stanowią ponad 92 proc. sprzedanych pojazdów (8,4 tys. sztuk). Trolejbusy to ponad 6 proc. (ponad 600 sztuk), a tramwaje poniżej procenta (45 sztuk) całkowitej liczby sprzedanych Solarisów.
Sukces Solarisa ma nie tylko wymiar geograficzny, lecz również finansowy. W ciągu dziesięciu lat (2002-2011) przychody spółki Solaris Bus & Coach wzrosły ponad siedmiokrotnie z 51 do 370 mln zł. Założyciele i właściciele firmy Solange i Krzysztof Olszewscy z majątkiem wartym 840 mln zł znaleźli się w 2012 r. na 22. miejscu listy najbogatszych Polaków "Forbesa".
Firma uruchomiła produkcję w 1996 r., a ekspansję zagraniczną rozpoczęła cztery lata później. W XXI wieku producent autobusów z Bolechowa pod Poznaniem przekonał do siebie europejskich klientów, którym sprzedał już prawie 10 tys. autobusów, trolejbusów i tramwajów. W 2013 r. pierwszy autobus marki Solaris trafi do Belgii.