Trwa ładowanie...
bieda
20-04-2012 12:10

Sondaż: 57 proc. ocenia swoją sytuację materialną jako przeciętną

57 proc. uczestników sondażu CBOS określiło swoją sytuację materialną jako przeciętną - ani dobrą, ani złą. Respondentów, którzy deklarują, że żyją biednie lub bardzo biednie, jest dwa razy więcej niż tych, którzy uważają, że żyją dostatnio.

Sondaż: 57 proc. ocenia swoją sytuację materialną jako przeciętnąFot: AFP/FRANCOIS GUILLOT
d24fuyp
d24fuyp

57 proc. uczestników badania oceniło, że żyje im się średnio - starcza im na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. 24 proc. zadeklarowało, że ich rodzina żyje skromnie, co oznacza, że na co dzień musi bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi. 3 proc. określa życie swojej rodziny jako bardzo biedne i przyznaje, że nie starcza im na zaspokajanie podstawowych potrzeb. 15 proc. respondentów deklaruje większą swobodę w gospodarowaniu pieniędzmi, twierdząc, że żyje im się dobrze i starcza im na wiele bez specjalnego oszczędzania.

CBOS zwraca uwagę, że prawie dwukrotnie większa grupa badanych żyje bardzo biednie lub skromnie - łącznie 27 proc. - niż dostatnio - 15 proc.

Poczucie zagrożenia biedą zadeklarowało w badaniu 41 proc. uczestników, ale 33 proc. sądzi, że jakoś sobie poradzi. Bezradność wobec tego problemu odczuwa 8 proc. 39 proc. ankietowanych nie obawia się biedy, chociaż martwi się, że ich sytuacja materialna może się pogorszyć. 19 proc. uważa natomiast, że finansowo da sobie radę.

Dwie trzecie badanych uważa, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych się nie zmienią, 20 proc. obawia się ich pogorszenia, a 14 proc. ma nadzieję na poprawę.

d24fuyp

Porównując wyniki z poprzednimi badaniami, CBOS wskazuje, że w ciągu ostatniego roku nie zmieniło się poczucie zagrożenia biedą, nie odnotowano też większych zmian w ocenach warunków materialnych. Zmniejszył się odsetek badanych żyjących skromnie, którzy muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi, a zwiększył - żyjących średnio, którym starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy.

Pogorszyły się natomiast w tym okresie przewidywania dotyczące sytuacji materialnej w najbliższych 12 miesiącach. Ten wzrost pesymizmu w prognozach zdaje się wynikać z obaw przed kryzysem gospodarczym, który dotknął dużą część Europy - ocenił CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził w dniach 8-14 marca 2012 r. na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d24fuyp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24fuyp