Trwa ładowanie...
d307bg5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
sarkozy

Sondaż: Francuzi negatywnie o polityce ekonomicznej Sarkozy'ego

Ponad połowa Francuzów negatywnie ocenia działania podjęte przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na rzecz walki z kryzysem gospodarczym - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "Liberation". Zdaniem ankietowanych, na francuskim planie antykryzysowym zyskały przede wszystkim banki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy (AFP, Fot: Benoit Tessier)
d307bg5

Według zamówionego przez lewicowy dziennik badania ośrodka Viavoice, 57 proc. Francuzów uważa, że "bilans polityki prezydenta wobec kryzysu gospodarczego i finansowego" jest negatywny. Przeciwnego zdania jest 42 proc. ankietowanych.

77 proc. badanych uważa, że sposoby walki z bezrobociem wprowadzone przez Sarkozy'ego są niewystarczające. Trzy czwarte respondentów jako nieskuteczne ocenia prezydenckie działania, mające zmniejszyć nierówności społeczne. 57 proc. Francuzów ma negatywną opinię o rządowym planie wsparcia wzrostu gospodarczego; za skuteczny uznaje go 40 proc. badanych.

Według sondażu Viavoice, Francuzi uważają, że w przeciwieństwie do zwykłych obywateli na programie antykryzysowym skorzystały głównie instytucje finansowe. 57 proc. pytanych oceniło, że poczynania gospodarcze prezydenta pozwoliły "uratować system bankowy".

d307bg5

Z badania wynika również, że zdecydowana większość mieszkańców Francji jest zaniepokojona o swoją najbliższą przyszłość: 84 proc. obawia się spadku płac realnych, a 83 proc. wzrostu bezrobocia. Blisko trzy czwarte niepokoi się, że w przyszłym roku Francja nie wyjdzie z recesji.

"Liberation" zauważa jednak, że gospodarka francuska, w porównaniu z innymi państwami +starej Europy+, radzi sobie dotychczas względnie dobrze z kryzysem. Spadek francuskiego PKB w tym roku wyniósł dotychczas 2,5 proc., podczas gdy w wielu innych krajach zachodniej Europy był nawet dwa razy wyższy. Według przewidywań ministerstwa finansów, w 2010 roku wzrost gospodarczy powinien wynieść 1,5 proc. Jednak oficjalne prognozy zakładają również, że w przyszłym roku we Francji nadal będzie rosło bezrobocie.

Szymon Łucyk

Podziel się opinią

Share

d307bg5

d307bg5
d307bg5