Trwa ładowanie...
firma

Spada ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych w firmach

Ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych w firmach jest coraz mniejsze; przedsiębiorcy odczuwają stabilizację sytuacji gospodarczej - wynika z opublikowanego we wtorek badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw".

Share
Spada ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych w firmach
Źródło: Jupiterimages
d25zqs7

Badanie Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przeprowadzono w dniach 11-21 stycznia br. Wzięły w nim udział 1923 firmy, korzystające z usług KRD.

Jak informują autorzy badania, Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) po trzech kwartałach wzrostu nieznacznie spadł w styczniu br. o 0,4 pkt i wyniósł 85,8 pkt. Dla porównania w styczniu 2010 r. osiągnął on 83,6 pkt.

"Wskazania INP potwierdzają dobrą sytuację portfeli należności polskich przedsiębiorstw. Bardzo znacząco zmniejszyło się zagrożenie powstawaniem zatorów płatniczych, spadł też przeciętny koszt (z 8 proc. do 7,9 proc. ogółu kosztów przedsiębiorstwa) ponoszony przez firmy z powodu opóźnień w otrzymywaniu należności" - napisano w komentarzu.

d25zqs7

Wskaźnik INP, podawany kwartalnie od stycznia 2009 r., obrazuje m.in. problemy związane z odzyskiwaniem należności firm, prognozy dotyczące odzyskiwania wierzytelności, średni okres przeterminowania należności, koszty nieterminowych płatności. W najgorszym okresie, w lipcu 2009 r., wyniósł on 81,5 pkt.

Według badania, 56,4 proc. przedsiębiorców spodziewa się, że w pierwszym kwartale br. problemy z odzyskiwaniem należności nie zmienią się w porównaniu z czwartym kwartałem ub.r.

"Tak wysoki odsetek przedsiębiorców oczekujących utrzymania status quo świadczy o rosnącej stabilizacji otoczenia gospodarczego. (...) Zaledwie 17,7 proc. firm sygnalizuje, iż w minionym kwartale ich problemy z otrzymywaniem należności zwiększyły się. To najlepszy wynik w historii badania, a więc od początku 2009 roku" - ocenił cytowany w komentarzu prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Z badania wynika, że w czwartym kwartale ub.r. 48,2 proc. firm miało takie same problemy dotyczące ściągania należności od klientów i kontrahentów, jak w trzecim kwartale ub.r. Zmniejszyły się one natomiast dla 20,6 proc. przedsiębiorstw. 13,5 proc. firm zapewnia, że klienci płacą im na czas.

33,4 proc. podmiotów wskazało, że ma problemy z regulowaniem płatności, ponieważ nie otrzymuje w terminie pieniędzy od swoich kontrahentów. 31,2 proc. przedsiębiorstw oceniło, że musi ograniczać inwestycje, ponieważ ich klienci zalegają z płatnościami.

d25zqs7

Podziel się opinią

Share
d25zqs7
d25zqs7