Trwa ładowanie...

Specjalne zasiłki dla opiekunów łatwiej dostępne

Od listopada łatwiej będzie dostać specjalny zasiłek dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, w wysokości 520 złotych miesięcznie. Wzrasta próg dochodowy przyznawania tych świadczeń. Obecnie dochód na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego nie mógł przekroczyć 623 złotych, od 1 listopada wyniesie on 664 złote.

Share
Specjalne zasiłki dla opiekunów łatwiej dostępne
Źródło: Fotolia
d4c86ud

Tomasz Wardach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że osoby mające takie dochody mogą jeszcze w październiku ubiegać się o ten zasiłek, aby dostać go na początku listopada. - To są świadczenia przyznawane na wniosek, a nie z urzędu - dlatego należy zgłosić chęć ich pobierania w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania opiekuna. Najczęściej zajmują się tym miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej - wyjaśnia Tomasz Wardach.

Kto nie zdąży złożyć wniosku w październiku - nie straci zasiłku za listopad. Zostanie on wypłacony w następnym miesiącu. Jak zaznacza Tomasz Wardach, świadczenia są przyznawane na tak zwane okresy zasiłkowe, z których kolejny zaczyna się w listopadzie. Stąd nowe wnioski o zasiłki dla opiekunów muszą złożyć także te osoby, które już wcześniej je pobierały.

Specjalny zasiłek opiekuńczy może otrzymać osoba opiekująca się bliskim, wobec którego ma zobowiązanie alimentacyjne. Kryteria dochodowe obowiązują w przypadku opiekunów osób, które stały się niepełnosprawne w wieku dorosłym. Opiekunowie osób niepełnosprawnych od dzieciństwa otrzymują świadczenia bez względu na dochód w rodzinie.

d4c86ud

Podziel się opinią

Share
d4c86ud
d4c86ud