Spodziewany dalszy spadek zyskowności działalności bankowej - NBP

23.12. Warszawa (PAP) - W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności działalności bankowej - poinformował NBP w raporcie o stabilności systemu...

23.12.2013 | aktual.: 23.12.2013 10:38

23.12. Warszawa (PAP) - W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności działalności bankowej - poinformował NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego. W rekomendacjach dla banków NBP nie zwraca uwagi na politykę dywidendową, podczas gdy we wcześniejszym raporcie zalecał ostrożne jej prowadzenie.

"W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności działalności bankowej mierzonej wskaźnikami ROA i ROE" - napisano w raporcie.

Wpływ na spadek zyskowności będą miały następujące czynniki: spadek marży odsetkowej netto, spadek marży nieodsetkowej, ograniczone możliwości poprawy efektywności kosztowej w krótkim okresie i wzrost opłat wnoszonych przez banki na rzecz BGK.

Autorzy raportu w rekomendacjach dla banków nie podnieśli kwestii polityki dywidendowej, podczas gdy jeszcze w raporcie z lipca zwracali uwagę, że banki powinny kontynuować ostrożną politykę dywidendową, ze względu na oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego i utrzymującą się niepewność dotyczącą przyszłych tendencji gospodarczych.

NPB w raporcie przewiduje stabilizację lub niewielkie przyśpieszenie tempa akcji kredytowej.

"Prognozy gospodarcze na lata 2014-2015 wskazują, że perspektywy wzrostu kredytów poprawiły się od momentu publikacji poprzedniej edycji raportu. W najbliższych kwartałach można spodziewać się stabilizacji lub niewielkiego przyśpieszenia tempa akcji kredytowej" - napisano.

Bardziej zdecydowane odbicie kredytów dla przedsiębiorstw może nastąpić po kilku kw. wyższego tempa wzrostu gospodarczego.

"Projekcja makroekonomiczna NBP przewiduje tempo wzrostu gospodarczego w latach 2014-2015 na poziomie około 3 proc. Wydaje się więc, że nieco większego przyśpieszenia tempa wzrostu kredytów dla sektora przedsiębiorstw można się spodziewać w II połowie 2014 r." - napisano.

NBP podaje, że perspektywy wzrostu kredytów konsumpcyjnych poprawiły się na skutek złagodzenia wymogów Rekomendacji T, w szczególności wprowadzenia możliwości udzielania kredytów z wykorzystaniem uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta.(PAP)

gsu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankiusługi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)