Spokojna reakcja złotego na zamieszanie wokół OFE
Czwartkowy, poranny obrót na rynku złotego przebiega pod znakiem lekkiego umocnienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4.3358 PLN za euro, 3,3275 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5365 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu w trakcie sesji mocno spadały, jednak zamkniecie wypadło na poziomie 4,43% w przypadku obligacji 1-letnich.
27.06.2013 08:32
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego, pomimo nerwowości m.in. na GPW z uwagi na przedstawienie wariantów reformy OFE, przebiegało w spokojnej atmosferze. Uczestnicy obrotu skoncentrowani byli na impulsach płynących z szerokiego rynku, a nie na krajowej dyskusji dot. kształtu systemu emerytalnego w przyszłości. Złoty podobnie jak od początku tygodnia zachowywał ścisłą korelację z pozostałymi walutami wchodzącymi w skład koszyka CEE oraz emerging markets. O ograniczonej skali reakcji na rynek złotego oraz długu świadczy fakt, iż w momencie przedstawienia wariantów rentowności wzrosły jedynie o 3-5 pb. podczas, gdy sesja na 10-latkach zakończyła się wzrostem cen. Pomimo lekkiej poprawy nastrojów wokół emerging markets, bazujących w dużej mierze na słabszych danych z USA (m.in. fin. PKB), to widoczne jest, iż inwestorzy zagraniczni pomijają obecnie rynki wschodzące z uwagi na utrzymujące się obawy co do przyszłych działań FED.
W trakcie dzisiejszej brak jest istotnych publikacji figur makroekonomicznych z kraju. Nastroje na rynku złotego zależeć będą przede wszystkich od czynników zewnętrznych i zachowania eurodolara w trakcie czwartkowej sesji. Jako najważniejsze dane najprawdopodobniej ponownie potraktowane zostaną popołudniowe wskazania z gospodarki USA, gdzie po godz. 14:30 poznamy m.in. dane z rynku pracy oraz dochody i wydatki amerykanów. Dodatkowo późniejsze wystąpienia przedstawicieli FED znów rozpatrywane będą w świetle rynkowych spekulacji o ewentualnym ograniczeniu programu QE już we wrześniu.
Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze cofniecie się kwotowań EUR/PLN z obszaru powyżej 4,35 PLN potwierdza, iż zakres ten pełni rolę krótkoterminowego oporu. Równocześnie okolice 4,28-4,30 PLN stanowią okolice otwierania pozycji przeciwko złotemu. Dzisiejszy handel i trwająca próba odbicia najprawdopodobniej przyniosą ustabilizowanie się kursu w ww. zakresie.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |