Spokojne rozpoczęcie tygodnia
Ze względu na dni wolne od handlu zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA marazm na rynku nie może dziwić. Jak to często bywa, gdy nie ma ważnych wydarzeń wracają spekulacje na temat przyszłych decyzji banków centralnych i losów programów pomocowych.
Wielokrotnie pisaliśmy na łamach tych komentarzy o dniach, które nie obfitowały w ważne wydarzenia o charakterze makroekonomicznym, aczkolwiek rzadko działo się tak mało jak wczoraj. Powodem spokoju na rynkach było święto zarówno w USA jak i w Wielkiej Brytanii, a jeżeli światowe stolice finansowe odpoczywają to często na rynkach wieje nudą. W Stanach miał miejsce Dzień Pamięci, natomiast na Wyspach miało miejsce wiosenne Święto Bankowe.
Jako ważne wydarzenie próbowano wskazać spekulacje Jorga Asmussena z Europejskiego Banku Centralnego o dalszych redukcjach stóp procentowych. Jednakże mimo tego, że takie wypowiedzi przeważnie powodują spore zawirowania, to pod nieobecność największych centrów finansowych waluty niemal nie drgnęły.
Dzisiejszy dzień nie obfituje w wydarzenia ekonomiczne, nie jest co prawda tak źle jak wczoraj kiedy kalendarz był właściwie pusty. O godzinie 15:00 odbędzie się publikacja indeksu S&P Case-Schiller Composite, natomiast o 16:00 indeksy Conference Board oraz Fed z Richmond. Z pewnością nie są to najważniejsze wskaźniki z USA, jednakże są co najmniej dwa powody, by uważać na ich wskazania. Po pierwsze trwa obecnie dyskusja o zakończeniu programu QE3 a wszystkie takie dane powodują kolejne fale spekulacji co do jego losu. Po drugie inwestorzy po dniu przerwy często są bardziej aktywni.
Rynki czekają obecnie na jutrzejsze dane o PKB. Są one istotne z co najmniej dwóch powodów. RPP znów obniża stopy, a słaby odczyt może spowodować kolejne redukcje stóp już na najbliższym posiedzeniu. Drugim powodem jest to, że dane te są publikowane przed dniem wolnym w Polsce co może powodować większą aktywność na rynku.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 30.04.2013 do 28.05.2013
Na wykresie kurs EUR/PLN znajduje się w szerokim kanale wzrostowym. Wewnątrz tego kanału da się obecnie wyrysować trójkąt wzrostowy. Najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie tej formacji na poziomie 4.1900, natomiast najbliższym oporem są maksima kwietnia czyli 4.1960. Ponowne przebicie kwietniowego szczytu może jednak dać sygnał do dalszych wzrostów a kolejnym oporem będzie 4.2150.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.04.2013 do 28.05.2013
Frank szwajcarski porusza się od dwóch miesięcy w szerokim trendzie spadkowym. Kurs testował w ostatnich dniach opór jakim jest górne ograniczenie kanału spadkowego i doszło do fałszywego wybicia, jednakże kurs powrócił do formacji. Najbliższym oporem jest górne ograniczenie formacji na poziomie 3.3750, natomiast najbliższym wsparciem jest obecnie dolne ograniczenie formacji na poziomie, który chętnie zobaczą kredytobiorcy frankowi czyli 3.3000.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 20.03.2013 do 28.05.2013
Kurs USD/PLN porusza się w ramach wyrysowanego trójkąta. W przypadku dalszego ruchu w górę opór stanowić będzie górne ograniczenie trójkąta na poziomie 3,2660, a dalej maksima marca na poziomie 3.2810. Wsparciem będzie dolne ograniczenie trójkąta czyli 3,2425.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 20.03.2013 do 28.05.2013
Funt brytyjski po silnej przecenie w ostatnich dniach odreagował. Na wykresie zaobserwować można bardzo szeroki zwężający się kanał wzrostowy. Kurs znajduje się obecnie w okolicach dolnego ograniczenia formacji tuż powyżej 4.9000. Wsparciem technicznym jest poziom 4.8900. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie maksimum końca marca na poziomie 4,9725.
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |