Spółdzielnie socjalne do pomocy bezrobotnym
W województwie opolskim będą tworzone spółdzielnie socjalne, dzięki którym
osoby bezrobotne mają się nauczyć prowadzenia własnych firm i funkcjonowania na rynku pracy
06.06.2013 | aktual.: 06.06.2013 09:40
Projekt ma być realizowany w trzech subregionach, na które podzielono województwo opolskie. W subregionie północnym, obejmującym m.in. Kluczbork i Byczynę, będzie prowadzony przez gminę, która już od kilku lat patronuje jednej spółdzielni socjalnej. W subregionie środkowym projekt poprowadzi gmina Tarnów Opolski wspólnie z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu.
"W trzecim subregionie nie mamy jeszcze wyłonionych podmiotów i musimy ogłosić jeszcze jeden konkurs" - powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski.
Projekty będą finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Na każdy z trzech subregionów przeznaczono po ok. 2 mln zł.
WSZiA w Opolu wspólnie z gminą Tarnów Opolski będzie realizowała projekt w trzech powiatach: opolskim, nyskim i prudnickim. Mają tu powstać cztery spółdzielnie socjalne i dać zajęcie 80 bezrobotnym. "To pomysł na to, aby ktoś sam zaczął zarabiać i prowadzić swoją firmę, bo taka spółdzielnia de facto jest firmą" - powiedział PAP prorektor WSZiA dr Wojciech Duczmal.
W jednej spółdzielni ma być 20 osób. "Nie wszyscy muszą być przedsiębiorczy. Kilka osób na pewno tak, po to, aby po zakończeniu programu pociągnąć tę spółdzielnię dalej" - mówił Duczmal.
Rekrutacja chętnych do projektu trwa. Projekt dotyczy osób, które są już długo na bezrobociu, zwątpiły w siebie i nigdy wcześniej nie prowadziły działalności gospodarczej. "Już kilkadziesiąt osób się zgłosiło. Kandydaci muszą mieć przede wszystkim chęć do pracy i na początku nawet nie muszą mieć pomysłu. My jesteśmy otwarci i pomożemy im go znaleźć" - powiedział Duczmal.
Prowadzący projekt zapewnią szkolenia specjalistyczne, na których kandydaci będą się uczyć praktycznych rzeczy, które przydadzą im się później w pracy. "Będziemy pomagali i tłumaczyli czy pomysł na biznes ma sens i szanse powodzenia. Zamierzamy stworzyć spółdzielnie, w których będą m.in. animatorzy dla małych dzieci i opiekunki dla osób starszych" - dodał Duczmal. (PAP)