Społeczeństwa są za interwencją w gospodarki
Z ankiety przeprowadzonej w 20 krajach na zlecenie serwisu BBC World wynika, że społeczeństwa nadzwyczaj mocno popierają działania rządów zmierzające do zwiększenia kontroli nad gospodarkami.
Aż 67 proc. ankietowanych chce zwiększenia kontrolnej roli rządów w gospodarkach. 60 proc. popiera także zwiększanie rządowych wydatków w celu pobudzenia wzrostu PKB, a 62 proc. akceptuje wspieranie pieniędzmi ważnych branż i przedsiębiorstw, które w wyniku kryzysu wpadły w kłopoty.
Wyniki sondażu różnią się nieco między krajami. Podczas gdy wspieraniu banków sprzeciwia się większość mieszkańców USA, Niemiec i Meksyku, to na przykład w Wielkiej Brytanii większość obywateli nie widzi w tym nic niestosownego. Ogółem pomoc dla banków popiera 51 proc. ankietowanych z wszystkich krajów.
Różnią się także oceny dotąd podjętych przez poszczególne rządy inicjatyw antykryzysowych. Największe poparcie dla działań swoich władz mają Chińczycy (88 proc. wskazań pozytywnych), Australijczycy (68 proc.), Egipcjanie (63 proc.) czy Brazylijczycy (59 proc.). Co ciekawe, akurat Chiny i Australia należą do nielicznych państw, które oparły się recesji. Natomiast słabo oceniane są działania rządu przeciwdziałające recesji we Francji (27 proc.), Japonii (18 proc.) czy Meksyku (9 proc.). W tym ostatnim aż 88 proc. obywateli jest niezadowolonych z działań władz. W przypadku USA zadowolonych i niezadowolonych jest mniej więcej po równo.
_ Szczególnie niskie poziomy niezadowolenia w Europie, Japonii i Ameryce Łacińskiej sugerują, że w tych częściach świata dłużej będzie trzeba czekać na odbudowanie zaufania wśród konsumentów, które jest niezbędne do odrodzenia gospodarczego _ – podsumował ankietę Doug Miller, szef firmy Globe Scan, która przeprowadziła ją na zlecenie BBC.
Sondaż pokazał też skalę społecznego braku akceptacji dla wysokich rangą bankowców. Jedynie 32 proc. ankietowanych jest zadowolonych z tego, co zrobili menedżerowie największych banków, aby przeciwdziałać kryzysowi. Od dawna zarzuca się im pobieranie zbyt wysokich wynagrodzeń i akceptowanie nadmiernego ryzyka.Sondaż został przeprowadzony w 20 krajach na próbie 22,2 tys. osób między 19 czerwca a 17 sierpnia. Nie objął Polski.
Tomasz Goss-Strzelecki
PARKIET