Spółki menedżerskie przed sądem

Fiskus ciągle nie zgadza się na podatek liniowy u zarządców działających w spółce. Spór rozstrzygnie poszerzony skład NSA

Spółki menedżerskie przed sądem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Kadra kierownicza wygrała wprawdzie ostatnio w wojewódzkich sądach administracyjnych kilka batalii z urzędami, ale te się nie poddają. Skarżą niekorzystne wyroki, a sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego też mają wątpliwości. Dlatego przekazali sprawę do rozstrzygnięcia w poszerzonym siedmioosobowym składzie (sygn. II FSK 1171/08).

Walka menedżerów z fiskusem trwa od kilku lat. Starają się ominąć ograniczenia z ustawy o PIT. Z przepisów wynika, że ich wynagrodzenie to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Nie można ich więc rozliczać w ramach własnej firmy. Dotyczy to nie tylko klasycznych kontraktów menedżerskich, ale i umów o zarządzanie przedsiębiorstwem oraz “umów o podobnym charakterze”.

Jakie to ma skutki? Menedżerom nie przysługuje 19-proc. stawka liniowa. Płacą podatek według skali, co wobec wysokich zarobków powoduje 32-proc. obciążenie. Nie mogą też odliczać kosztów prowadzenia firmy – wydatków na samochód, telefon, siedzibę, podróże służbowe. Ich przychody rozlicza płatnik, potrącając ryczałtowe koszty (tak jak u pracowników).

Kadra kierownicza płaci więc wyższe podatki niż inne grupy zawodowe, które mogą rozliczać przychody w ramach własnej działalności. I walczy z tym na różne sposoby.

Jeden z nich to spółki menedżerskie (jawne lub komandytowe). Taka spółka podpisuje umowę o zarządzanie i wystawia za swoje usługi faktury. Wynagrodzenie wspólnicy dzielą proporcjonalnie do udziału w zysku. Nie jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście, gdyż kontrahentem jest spółka jawna (komandytowa), która jest przedsiębiorcą i po prostu deleguje jednego ze wspólników do wykonania kontraktu. Menedżer uzyskuje więc przychód z udziału w spółce, który jest przychodem z działalności gospodarczej (art. 5b ust. 2 ustawy o PIT).

Urzędy początkowo akceptowały taką konstrukcję, potem jednak zmieniły zdanie. Ostatnio nie mają już wątpliwości: menedżer nie może płacić podatku liniowego, także wówczas, gdy działa w spółce osobowej i to właśnie ona podpisuje umowę na świadczenie usług zarządczych.

Sądy stają jednak często po stronie podatników, np. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (wyrok z 15 lipca 2009 r., sygn. I SA/Wr 294/09), w Gliwicach (wyrok z 25 lutego 2009 r., sygn. I SA/Gl 1045/08), Warszawie (wyrok z 18 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 220/08). Zdarzają się jednak też niekorzystne orzeczenia. Niestety, do końca sporu menedżerów z fiskusem jeszcze daleko.

Przemysław Wojtasik

sądfirmapodatek liniowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)