Spór w komisach o głosowanie nad dezyderatem o podwyżkach dla celników

Sejmowe komisje finansów oraz administracji i spraw wewnętrznych odrzuciły dezyderat skierowany do premiera, by ten zobowiązał ministra finansów do wypłaty podwyżek dla celników. Za przyjęciem dezyderatu było 26 posłów, przeciw 28; dwóch wstrzymało się od głosu.

Posiedzenie komisji poświecone było wykonaniu programu modernizacji służby celnej i wypłaty zaplanowanych w budżecie na 2009 r. podyżek dla celników. Jerzy Gosiewski (PiS) zgłosił wniosek, by przyjąć dezyderat do premiera, który miałby zobowiązać ministra finansów do zrealizowania zaplanowanych podwyżek.

Prowadząca obrady Krystyna Skowrońska (PO) po zgłoszeniu wniosku zakończyła posiedzenie informując, że dezyderat będzie głosowany w drugiej części obrad połączonych komisji poświęconej zmianom w ustawie o służbie celnej i rozpoczynającej się po krótkiej przerwie.

Aleksandra Natalli-Świat (PiS) domagała się głosowania natychmiast. Poparli ją pozostali posłowie PiS. Wielu posłów Platformy i innych klubów nie było już na sali.

Po słownych utarczkach posłów i po interwencji przewodniczącego komisji administracji i spraw wewnętrznych Marka Biernackiego (PO), który przekonywał, że posiedzenie w tej części jest już zamknięte, wszyscy rozeszli się.

Na konferencji prasowej PiS Natalii-Świat nazwała wydarzenie skandalem.
_ To złamanie wszystkich zasad, jakie obowiązują w Sejmie. Pokazuje to, jak traktuje się nie tylko opozycję, bo to jest może mniej ważne, ale jak traktuje się stronę społeczną _ - mówiła posłanka dziennikarzom.

Zdaniem Jarosława Zielińskiego (PiS), nie może być tak, że jeżeli osobie, która prowadzi obrady komisji nie podoba się zgłoszony wniosek, to przerywa posiedzenie.
_ Takie działania nie miały miejsca, kiedy w Polsce dominował system jednopartyjny - PZPR. Tam też odbywały się pewne dyskusje, a tu się okazuje, że nie można zgłosić postulatu, bo następuje siłowe rozwiązanie _- podkreślił Zieliński. _ Jeżeli tak ma wyglądać demokracja pod rządami PO i PSL to idziemy chyba w stronę Białorusi, a nie demokracji utrwalonej w cywilizacji zachodniej _- mówił poseł PiS.

Obecni na konferencji prasowej przedstawiciele związków zawodowych celników nie kryli oburzenia zaistniałą sytuacją.

_ Jesteśmy zaskoczeni, że przerwano posiedzenie komisji, gdy zaczęto zadawać pytania niewygodne dla strony rządowej _- mówił Artur Ciesielski ze związku zawodowego "Solidarność". Poinformował, że wszystkie ogólnopolskie związki zawodowe, działające w służbie celnej, podjęły decyzję o podjęciu ogólnopolskiego protestu "we wszystkich możliwych formach dozwolonych prawem". Przewodniczący związku zawodowego "Celnicy PL" Sławomir Siwy zapowiedział zorganizowanie w przyszłym tygodniu pikiety pod Sejmem.

Źródło artykułu:PAP
podwyżkasejmspór

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)