Trwa ładowanie...
d13h7f8
d13h7f8

Spotkanie ministrów SZ Trójkąta Weimarskiego (komunikat)

...
Share
d13h7f8

01.02. Warszawa - MSZ informuje:

Spotkanie ministrów ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego było pierwszym od czasu wejścia w życie Traktatu lizbońskiego i służyło przedstawicielom trzech krajów do oceny stanu implementacji Traktatu.

Polski sekretarz stanu Mikołaj Dowgielewicz, jego odpowiednik Pierre Lellouche - francuski sekretarz stanu ds. europejskich oraz minister Werner Hoyer - niemiecki sekretarz stanu ds. europejskich, dyskutowali o sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej, współpracy w dziedzinie energii i zmianach klimatycznych. Rozmawiano także o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony UE, utworzeniu Europejskich Sił Reagowania Zewnętrznego oraz o unijnym programie Partnerstwa Wschodniego.

d13h7f8

Nawiązując do sytuacji gospodarczej w UE, ministrowie podkreślili wagę nowej Strategii Ekonomicznej dla UE do 2020 roku. Rozmawiali o potrzebie wypracowania wspólnych rozwiązań dla kryzysu gospodarczego. Podkreślili potrzebę znalezienia efektywnych mechanizmów strategicznego zarządzania, które umożliwiłyby przeprowadzenie niezbędnych reform strukturalnych umożliwiających Europie szybki powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

Ministrowie dyskutowali o planie działań dla polityki energetycznej UE na lata 2010-2014. Zadeklarowali wolę współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Wymienili również poglądy na temat Partnerstwa Wschodniego, jak również Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

Celem wzmocnienia zdolności obronnych Europy, bezpieczeństwa transatlantyckiego oraz stabilności międzynarodowej, ministrowie zgodzili się, że w ramach nowego Traktatu lizbońskiego będą pracować nad wspólną agendą dla przyszłego rozwoju polityki bezpieczeństwa i obrony.

Podczas spotkania ministrowie przyjrzeli się też współpracy pomiędzy obywatelami państw Trójkąta Weimarskiego. Zgodzili się, że wspólne projekty kulturalne, rozwojowe i edukacyjne, jak również wymiana młodzieży, przyczyniają się w wysokim stopniu do pogłębienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i z tego powodu powinny liczyć na istotne wsparcie. Dyskutowano także o praktycznych krokach, których podjęcie ułatwiłoby osiągniecie tych celów.

d13h7f8

Współpraca w ramach Trójkąt Weimarskiego pomiędzy ministrami ds. europejskich została zapoczątkowana w listopadzie 2008 roku w Paryżu. Po dzisiejszym spotkaniu ministrowie przyznali, że obecna formuła konsultacji daje im możliwość naturalnej wymiany poglądów o agendzie europejskiej. Jednocześnie zaznaczyli, że taka forma konsultacji międzyrządowych odegra istotną rolę w przygotowaniach do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d13h7f8

Podziel się opinią

Share
d13h7f8
d13h7f8