Sprostowanie MSZ ws. przeinaczenia słów ministra spraw zagranicznych (komunikat)
...
22.11. Warszawa - MSZ informuje:
Sprostowanie MSZ ws. przeinaczenia słów Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w depeszy PAP oraz w doniesieniach medialnych po wywiadzie w Salonie Politycznym "Trójki" 20.11.2013 r.
Proszę o sprostowanie błędnych informacji w depeszach PAP relacjonujących wywiad Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego dla "Trójki" w dn. 20 listopada 2013 r. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, jak również prowadzący wywiad red. Marcin Zaborski, nigdy nie użyli słów przypisywanych im przez Polską Agencję Prasową, tj. że MSZ jest przeżarte rakiem korupcji.
Pytanie red. Marcina Zaborskiego brzmiało: "Panie Ministrze czy ministerstwo spraw zagranicznych jest dotknięte rakiem korupcji?"
Odpowiedź Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego: "Niestety chyba tak. W wyniku działań i bliskiej współpracy z CBA została zatrzymana pracownica ministerstwa, która jeszcze dziś będzie wydalona ze służby zagranicznej".
Słowo "przeżarte" zostało użyte przez PAP. Błąd popełniony został w depeszy z godziny 8.52, następnie powtórzony w drugiej depeszy z godziny 10.14. Depesza Polskiej Agencji Prasowej z nieprawdziwym sformułowaniem powielona została przez prasę, liczne portale, telewizje oraz rozgłośnie radiowe.
Jednocześnie informuję, że MSZ stosuje zasadę "zero tolerancji" wobec korupcji. Po niedawnym zatrzymaniu naczelnik wydziału zamówień publicznych resort całkowicie współpracuje w tej sprawie z CBA i prokuraturą. W związku z dochodzeniem prowadzonym przez CBA i prokuraturę zostaną sprawdzone wszystkie przetargi w których uczestniczył zatrzymany przez CBA pracownik MSZ. Naczelniczka Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - zatrzymana przez CBA z powodu podejrzenia korupcji - została wydalona ze służby zagranicznej za naruszenie nieposzlakowanej opinii w dn. 20 listopada br. Przetarg na obsługę spotkań i konferencji europejskich najwyższego szczebla podczas polskiej Prezydencji w UE w 2012 roku był skontrolowany przez NIK. Kontrola została przeprowadzona od 2 stycznia do 28 marca 2012 r. w MSZ. Kontrola NIK potwierdziła, że pod względem formalnym przetarg odbył się zgodnie z prawem zamówień publicznych.
Zgodnie z prawem prasowym proszę o publikację sprostowania oraz rozesłanie depeszy PAP z informacją o wcześniejszych błędnych depeszach PAP.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/