Sprzedaj fakty?
Indeks naszych największych spółek rozpoczął dzień niewielkim spadkiem. Pierwsze minuty należały jednak do byków, ale animuszu wystarczyło im na niespełna pół godziny. Po ustanowieniu maksimum na poziomie 2514,87 punktów indeks WIG20 w kolejne dwa kwadranse spadł o ponad jeden procent. Emocje jednak w tym momencie się skończyły. Kolejne godziny to konsolidacja indeksu tuż poniżej poziomu 2500 punktów.
Opublikowane o godzinie 14.00 dane o polskiej produkcji przemysłowej we wrześniu, które okazały się nieco gorsze od prognoz (wzrost o 6,2%, a spodziewano się wzrostu o 7,1%), nie wywołały praktycznie żadnej reakcji. Podobnie jak nieco gorsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy opublikowane pół godziny później (liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła 358 tysięcy, a spodziewano się około 335 tysięcy). Na nieco więcej atrakcji musieliśmy poczekać do startu notowań za oceanem. Jednak słowo "nieco" należy tu zdecydowanie podkreślić. Choć indeksy amerykańskie rozpoczęły dzień na niewielkich minusach, my spróbowaliśmy wybić się górą z wcześniejszej konsolidacji. Ale jedynie co udało nam się ugrać, to niewielkie przekroczenie poziomu 2500 punktów i to na bardzo krótko. Nawet gdy indeksy na Wall Street wróciły do poziomów neutralnych, my nie byliśmy w stanie już się zdecydowanie podnieść. A po fatalnym wręcz końcowym fixingu kończymy dużo poniżej minimów z początku sesji.
Obroty osiągnęły dziś poziom nieco poniżej 0,85 miliarda złotych, wzrost zanotowało 205 spółek, a spadek 145. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem o -1,21%, mWIG40 wzrósł o +0,09%, a sWIG80 o +1,94%. Najlepiej prezentowały się spółki deweloperskie i spożywcze, najsłabiej surowcowe i telekomunikacyjne.
Najlepiej na dzisiejszej sesji prezentowały się: GTC (+3,09%), Synthos (+2,54%) i Kernel (+1,66%). Największe spadki zanotowały: BZWBK (-3,79%), JSW (-2,37%), Telekomunikacja Polska (-2,18%), PZU (-2,01%) oraz PGE (-1,96%).
Wśród małych i średnich spółek dobrze prezentowały się dziś: Green Eko Technology, One2One, Complex, Drozapol, Elektrobudowa, Mabion, Avia i Ferro. Zdecydowanie gorzej poradziły sobie: Alior, Gant, Kania, Wielton, LST Capital, Budimex, Mennica, CCC i Arctic. Choć wczoraj amerykańscy politycy doszli do porozumienia i na pewien czas odłożyli swoje spory o budżet i limit długu, to już nie wywołało na giełdach większej euforii. Ten fakt już wcześniej był dyskontowany i nadeszła pora realizacji zysków. Na naszym parkiecie również dziś notowaliśmy spadki. Jeśli korekta miałaby się dalej rozwinąć, to poziomu wsparcia dla indeksu WIG20 można by szukać w okolicach 2450 punktów. Najbliższy poziom oporu to wtorkowe maksimum 2541,69 punktów. Jeśli bykom uda się sztuka pokonania tego poziomu, to otwarta droga na tegoroczne maksimum zanotowane na początku stycznia usytuowane powyżej poziomu 2634 punktów.
Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.
| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |