Sprzedaż alkoholu w Polsce. Posłowie PO chcą większej kontroli
Zapewnienie gminom instrumentów do większej kontroli nad liczbą punktów całodobowej sprzedaży alkoholu - to jeden z celów projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jaki przygotowali posłowie PO.
Zapewnienie gminom instrumentów do większej kontroli nad liczbą punktów całodobowej sprzedaży alkoholu - to jeden z celów projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jaki przygotowali posłowie PO.
Autorzy projektu wyjaśniają, że proponowane zmiany wynikają m.in. ze znacznej uciążliwości, "powstających w istocie bez ograniczeń i możliwości skutecznej kontroli" całodobowych punktów sprzedaży alkoholu, np. kiosków uruchamianych na terenach osiedli mieszkaniowych. Na uciążliwą obecność takich punktów często skarżą się zarówno mieszkańcy osiedli, jak i właściciele lokalnych sklepów.
"Nowelizacja, co warto podkreślić, nie ogranicza żadnych praw przedsiębiorców, a jedynie daje instrumenty władzom gmin do większej kontroli nad stale rosnącą w ostatnich latach liczbą punktów sprzedaży alkoholu, poza wiedzą i zgodą danej gminy" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
W nowelizacji znalazł się m.in. uszczegółowiony zapis, zgodnie z którym rada gminy ustalałaby liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu, gdzie sprzedaż odbywa się w godzinach od 22.00 do 6.00. Rada gminy mogłaby także ustalać godziny oraz wskazać miejsca na terenie gminy, w których obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
Posłowie PO oceniają, że dzięki nowelizacji rady gmin mogłyby "skuteczniej kontrolować i w miarę potrzeby ograniczać wzrost liczby punktów posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych poza miejscem sprzedaży, w których alkohol jest dostępny bez ograniczeń, zarówno czasowych, jak i miejscowych".
Nowelizacja miałaby także doprecyzować przepisy dotyczące tzw. zezwoleń cateringowych. Autorzy projektu wyjaśniają, że dotychczas przedsiębiorcy wykorzystywali te zezwolenia do sprzedaży i podawania alkoholu w miejscu sprzedaży bez wymaganego zezwolenia. W projekcie zdefiniowano m.in., że organizacja przyjęć jest to "przygotowywanie i dostarczanie żywności na określone uroczystości do miejsc wyznaczonych przez klienta".
Projekt zakłada też zmianę przepisów dotyczących cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w taki sposób, aby - jak zaznaczają autorzy projektu - przedsiębiorca bardziej respektował przepisy ustawy i dbał o ich należyte przestrzeganie w punkcie sprzedaży.
W projekcie znalazł się też zapis, że wniosek o ponowną sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży, w którym przedsiębiorcy cofnięto zezwolenie, może być rozpatrzony pozytywnie nie wcześniej niż po upływie roku od wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia.
Posłowie PO chcą także zmienić art. 43 ustawy dotyczący m.in. sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych bez wymaganego zezwolenia. Zmieniona ma być kwalifikacja prawna tego czynu z przestępstwa na wykroczenie, w konsekwencji czego stosowane będą przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, w szczególności w postępowaniu mandatowym. "Szczególny charakter tego postępowania pozwoli skutecznie i szybko nałożyć karę na przedsiębiorcę działającego wbrew przepisom ustawy czy posiadanym zezwoleniom" - oceniają autorzy projektu.