Trwa ładowanie...

Sprzedaż GPW później

Resort skarbu przesuwa termin składania wiążących ofert na zakup większościowego pakietu GPW. Nie wyklucza też, że prywatyzacja rozpocznie się od nowa, gdy propozycje inwestorów nie będą atrakcyjne.

Sprzedaż GPW późniejŹródło: Wirtualna Polska
d4b7n52
d4b7n52

Sprzedaż akcji warszawskiej giełdy miała być nie tylko flagowym projektem resortu skarbu, ale i "najważniejszą prywatyzacją od 1989 r.". Tymczasem coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że transakcja kolejny raz może się opóźnić.

Bez awaryjnego planu

Podczas wczorajszego spotkania z inwestorami minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że przedłużył do końca października czas na składanie przez inwestorów ofert wiążących na kupno akcji GPW, o co prosili oferenci. Pierwotnie termin upływał za tydzień. Co więcej, szef resortu zapowiedział, że w przypadku braku atrakcyjnych ofert proces prywatyzacji giełdy może zacząć się od nowa.

- Zobaczymy, co będzie w ofertach i jak przebiegną negocjacje. Jeśli oferty nas nie usatysfakcjonują, na siłę pewnych procesów nie będziemy kończyć. Myślę, że nie będzie planu awaryjnego. Jeśli nie uda się zakończyć z sukcesem tej prywatyzacji, przygotujemy się do nowego procesu prywatyzacyjnego - dodał.

Deklaracja szefa resortu skarbu wywołała żywe reakcje rynku. - Jestem przekonany, że te słowa oznaczają, że obecna strategia prywatyzacji warszawskiej giełdy będzie podlegała stałej ocenie, a dodatkowo w razie potrzeby będzie wskazana inna koncepcja i z tego się bardzo cieszę - mówi Ludwik Sobolewski, szef GPW. - Bo ważne jest, aby sprywatyzować giełdę z korzyścią dla całego rynku - dodaje.

d4b7n52

Podobnego zdania co prezes giełdy są inni przedstawiciele rynku kapitałowego.- Od początku sugerowaliśmy, aby nie odrzucać innych form prywatyzacji, jak np. debiut giełdowy. Być może to rozwiązanie znów jest rozważane - mówi Beata Stelmach, szefowa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Dywidenda do wypłaty

Obecny plan prywatyzacji GPW zakłada sprzedaż od 51 do 73,82 proc. akcji inwestorowi strategicznemu oraz około 23 proc. akcji członkom giełdy. Jedna czwarta papierów ma pozostać na razie w rękach Skarbu Państwa. O pakiety kontrolne ubiegają się cztery wiodące parkiety światowe: Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz NYSE Euronext. W czerwcu instytucje te złożyły wstępne oferty zawierające pomysły na rozwój warszawskiego rynku. We wrześniu MSP zebrało z kolei wstępne oferty od sześciu członków giełdy.

W tym tygodniu w "Dzienniku" Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która pozwala GPW wypłacić dywidendę. Rząd chce ściągnąć nadwyżkę kapitału (około 500 mln zł) jeszcze przed prywatyzacją.

Parkiet

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52